Bolący ząb – czy warto czekać?

ból zebaBól zęba może być tępy, umiarkowany, albo silny i ostry. Jeśli trwa długo potrafi skutecznie zniechęcić nas do zabawy i rozproszyć przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. Najlepiej od razu przeciwdziałać dolegliwościom bólowym, udając się do dentysty, który sprawdzi, w czym tkwi problem i podejmie odpowiednie działania ku temu, aby usunąć przyczynę bólu odczuwanego przez pacjenta. Niestety, nie każdy pacjent będzie tak zdyscyplinowany i od razu umówi się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Są i takie osoby, które będą zwlekać jak najdłużej tylko po to, aby ewentualnie uniknąć interwencji dentystycznej w jamie ustnej.

Strach przed dentystą

Odczuwanie obezwładniającego strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym sprawia, że pacjent będzie przeciągał w nieskończoność moment wizyty, łudząc się nadzieją, że ząb sam przestanie boleć. Niestety, rzadko ma to miejsce, a jeśli już ból zelżeje, to dzieje się to zwykle pod wpływem silnych środków przeciwbólowych i ma charakter chwilowy. Strach przed dentystą nie może nas skazywać na cierpienie przy bólu zębów. Musimy stawić czoło problemowi i pokonać fobię dentystyczną. Dzięki temu szybko unikniemy przedłużającego się bólu.

Jeśli ząb boli, to najprawdopodobniej rozwinął się w nim silny stan zapalny. Jest to wynikiem najczęściej braku lub niewłaściwej higieny jamy ustnej. Jeśli pacjent nie szczotkuje zębów co najmniej dwa razy dziennie przy użyciu dobrej pasty, np. Ajona, bakterie w jego jamie ustnej mogą rozwijać się na resztkach jedzenia, jakie pozostało w przestrzeniach międzyzębowych. Nadmierny rozwój chorobotwórczych bakterii wywołuje próchnicę i przyczynia się do powstawania między innymi dolegliwości bólowych w obrębie zębów i przyzębia. Profilaktyka zdrowotna jamy ustnej jest bardzo prosta – wystarczy czyścić solidnie zęby dobrą pastą, używać płynów do płukania ust i nici dentystycznych oraz zgłaszać się regularnie na kontrole w gabinecie stomatologicznym.

Wizyta w gabinecie dentystycznym nie musi być bolesna

Przy dzisiejszym rozwoju medycyny, w tym dziedziny stomatologii, pacjent nie cierpi już na fotelu podczas borowania czy nawet wyrywania zębów. W zastosowaniu są środki znieczulające, które skutecznie zobojętniają go na uczucie bólu. Dyskomfort może więc istnieć tylko w psychice człowieka. Trzeba przełamać swój strach, aby móc pozbyć się bólu zębów.