Co zrobić, gdy wypadają zęby?

Wypadanie zębów to chyba jeden z najgorszych koszmarów, jaki może nam się przyśnić. Z resztą zęby w śnie symbolizują negatywne, tragiczne wydarzenia w naszym życiu, a nawet śmierć bliskich nam osób. Odbiegając jednak nieco od interpretacji snów w sennikach, należy powiedzieć, że wypadanie zębów jest zjawiskiem występującym u osób w różnym wieku. Nie jest wcale powiedziane, że tylko osoby w podeszłym wieku tracą zęby. Nawet osoby dwudziestokilkuletnie mogą stracić część uzębienia. Dlaczego pewne osoby dotyka wypadanie i utrata zębów?

Choroby zębów i dziąseł

Powodem utraty zębów mogą być zaawansowane choroby rozwijające się w naszej jamie ustnej. Jeśli pacjent nie zachowuje elementarnych zasad higieny jamy ustnej, nie czyści zębów co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem, pije kolorowe napoje gazowane czy duże ilości kawy i czerwonego wina, nie może oczekiwać, że tego zęby pozostaną śnieżnobiałe i nie będą się na nich rozwijały bakterii.

Już sam fakt braku czyszczenia zębów powoduje, że na ich powierzchni rozrasta się płytka nazębna, na której bytują groźne dla zębów i dziąseł bakterie. Mogą one wywoływać próchnicę zębów, ubytki w naszym uzębieniu, czy nawet zapalenie przyzębia. Jeśli zęby tkwią słabo osadzone w dziąsłach, które sukcesywnie się obniżają i krwawią, mamy do czynienia z paradontozą, która nieleczona również prowadzi do wypadania zębów.

Profilaktyka i leczenie

Jeśli nasze zęby są już mocno rozchwiane i wydaje nam się, że lada chwila mogą wypaść, należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa. Być może on będzie mógł w pewnym stopniu zaradzić naszym problemom. W przypadku zębów sprawdza się stała zasada, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeśli czyścilibyśmy zęby pastą Ajona co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, bakterie nie miałyby szansy się na nich namnażać i powodować groźnych chorób. Pasta Ajona w krótkim czasie usuwa do 100% bakterii bytujących w jamie ustnej.

Nie mniej ważne jak czyszczenie zębów, są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Takie wszechstronne zadbanie o zęby spowoduje, że długo będziemy się nimi cieszyli.

Jeśli jednak już mamy problem z wypadającymi zębami, musimy jak najszybciej wybrać się do stomatologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli zębów nie będzie można już uratować, to być może ubytki uda się wypełnić koronkami i mostkami.