Czy leczenie kanałowe jest rzeczywiście koniecznością?

orthodontist-287285_1280Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej nasze zęby powinny pozostawać w dobrej kondycji zdrowotnej przez długie lata. Możemy o nie zadbać w należyty sposób już wtedy, gdy szczotkujemy jamę ustną co najmniej dwa razy dziennie z wykorzystaniem dobrej pasty, która likwiduje w krótkim czasie wszystkie chorobotwórcze bakterie. Taką pastą na polskim rynku stomatologicznym i drogeryjnym jest między innymi pasta Ajona. Dodatkowo, nie zawiera ona fluoru, który w nadmiarze stanowi zagrożenie dla organizmu człowieka. Mimo dobrej higieny jamy ustnej, pacjenci narzekają na to, że ich zęby czasem się psują i bolą. Jest to spowodowane tym, że bakterie próchnicy i tak mogą wniknąć w ich strukturę, np. pomiędzy porannym a wieczornym myciem.

Kiedy boli ząb…

Ból zęba określany jest mianem przenikliwego, ostrego bólu lub tępej dolegliwości, której nijak nie można się pozbyć. Jeśli ząb boli przez cały czas, a tabletki przeciwbólowe pomagają coraz mniej, nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Szybko oceni on, czy ząb wymaga leczenia i czy ból rzeczywiście wynika ze struktury zęba czy na przykład z dolegliwości związanych z nadwrażliwości zębów.

Długotrwały ból zęba przy braku widocznych zmian próchnicowych, kwalifikuje pacjenta do leczenia kanałowego. Zabieg ten obrósł już w legendy. Wcale nie jest bolesny, jak twierdzą niektórzy, bowiem dentyści stosują już bardzo dobre znieczulenia miejscowe. Pacjent nic nie czuje, a zabieg może być przeprowadzany bez zakłóceń.

Czy kanałówka to konieczność?

Kanałówka, czyli leczenie endodontyczne jest niezbędne w momencie, kiedy dentysta odkrywa zapaloną i zainfekowaną miazgę zębową po rozwierceniu zęba. Przyczyną takiego stanu może być głęboki ubytek zęba, wielokrotne jego leczenie, złamanie lub pęknięcie jego struktury. Na zniszczenie miazgi wpływają urazy mechaniczne zębów, choć nie muszą one powodować powstania żadnych widocznych uszkodzeń w jamie ustnej. Jeśli infekcja miazgi nie jest w porę leczona, może doprowadzić do ostrego bólu i ropnych powikłań. Jeśli dentysta mówi więc, że leczenie kanałowe, polegające na oczyszczeniu kanałów zębowych z nerwów, jest konieczne – niewątpliwie ma rację, a nam jako pacjentom nie pozostaje nic innego, jak poddać soę leczeniu endodontycznemu.