Czy zęby mleczne się leczy?

zęby dzieckaKiedy u naszej pociechy pojawia się pierwszy ząbek, jest to wielkie święto dla rodziców i dalszej rodziny malucha. Jednocześnie, od tego momentu rodzice powinni dołożyć wszelkich starań do tego, aby mleczne ząbki malucha pozostawały w dobrym stanie przez wiele lat. Najlepiej do czasu, kiedy same zaczną wypadać, robiąc miejsce dla zębów stałych.

Brak higieny zębów mlecznych jest błędem

Niestety, wiele rodziców żyje w błędnym przeświadczeniu, że zębów mlecznych się nie myje, ani nie leczy. Jest to ewidentnym błędem. Być może dlatego aż tyle kilkulatków ma już zaawansowaną próchnicę. Bez trudu w przedszkolu czy na placu zabaw można znaleźć dzieci, które mają całe czarne ząbki. Jest to ewidentny objaw próchnicy. Dziecko może nawet cierpieć przez ból zębów. Dlatego tak ważne jest ich codzienne mycie. Dzięki temu z resztą wyrabiamy u swoich dzieci nawyk codziennej higieny jamy ustnej, co nabiera na znaczeniu także i wtedy, gdy dziecko staje się nastolatkiem, a później wkracza w dorosłość.

Wizyta u dentysty i leczenie dziecka

Jeśli rodzic zauważy, że na mlecznych ząbkach jego pociechy pojawiają się drobne plamki, przebarwienia, czy czarne miejsca, zwiastujące powstanie próchnicy, nie powinien czekać na rozwój wypadków, tylko natychmiast udać się do stomatologa. Najlepiej wybrać dentystę, który specjalizuje się w leczeniu zębów u dzieci. Taki specjalista ma podejście do dzieci i potrafi w taki sposób je zająć, aby mógł wykonać swoją pracę bezstresowo dla obu stron. Ząbki dziecka już od 2-3 roku życia powinny pozostawać pod stałą kontrolą stomatologa, zwłaszcza wtedy, gdy widzimy sami, że dzieje się z nimi coś niewłaściwego.

Zęby mleczne wbrew pozorom podlegają leczeniu, ale istnieją przy tym w pełni bezbolesne i skuteczne metody leczenia. Dentysta może wykonać m.in. laserowe usuwanie próchnicy, może ozonować ząbki, albo też zalakować je, zabezpieczając przed rozwojem próchnicy. Im wcześniej udamy się z dzieckiem do dentysty, tym lepiej dla malucha.

Mycie zębów konieczne

Tak jak zostało to już wspomniane, nawet kilka ząbków znajdujących się w jamie ustnej dziecka powinno zobowiązywać rodziców do zachowania właściwej higieny jamy ustnej. U kilkulatka można czyścić zęby mleczne przy użyciu pasty Ajona. Nie zawiera ona fluoru, dzięki czemu nie niesie za sobą niebezpieczeństwa tego, że w organizmie dziecka wystąpi nadmierny poziom tego pierwiastka, który w takiej sytuacji staje się dla niego szkodliwy.