Czym jest endodoncja?

dentystaWizyty u dentysty bywają naprawdę nieprzyjemne, zwłaszcza dla osób, które ogólnie boją się stomatologów. Niemniej, im dłużej będziemy zwlekać z wizytą, tym dla nas gorzej. W naszym uzębieniu może dojść do nieodwracalnych zmian, które będą wymagały skomplikowanego leczenia. Jeśli jeszcze na dodatek nie dbamy w należyty sposób o higienę jamy ustnej i nie czyścimy zębów co najmniej dwa razy dziennie przy zastosowaniu takiej pasty jak Ajona, musimy liczyć się z tym, że zęby będą zepsute i wkrótce zaczną boleć.

Ból zęba nie do wytrzymania

W każdym zębie znajdują się zakończenia nerwowe, które odsłonięte przez ubytki próchnicowe mogą być podrażniane przez czynniki zewnętrzne. Ból zęba określany jest jako silny, przenikający, utrudniający, a nawet czasem uniemożliwiający wykonywanie codziennych, najprostszych czynności. Należy powiedzieć, że ból zęba może być spowodowany poważnym stanem zapalnym w jednym lub kilku zębach u pacjenta. W takiej sytuacji każdy dzień zwłoki z wizytą u dentysty będzie ze szkodą dla chorego, a ból może zacząć się jedynie nasilać.

Leczenie kanałowe

Jeśli ząb boli, może okazać się, że konieczne będzie rozpoczęcie zabiegu endodoncji. Określenie to odnosi się do stosowanego powszechnie w gabinetach stomatologicznych przez dentystów leczenia kanałowego. Jest to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba, polegająca na usunięciu trwale chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba. Następnie dentysta wypełnia ubytek odpowiednim materiałem. Leczenie kanałowe jest niezbędne dla zachowania zęba. W przeciwnym wypadku prawdopodobnie należałoby go usunąć. Endodoncja jest rozwiązaniem mniej inwazyjnym i co za tym idzie – bezpieczniejszym niż wyrwanie zęba i zastąpienie go implantem.

Dentyści podejmują się leczenia kanałowego głównie przy bolesnych, mocno zainfekowanych zębach, wykorzystując w tym celu nowoczesne urządzenia. Dentysta mechanicznie i chemicznie oczyszcza i poszerza kanały korzeniowe na całej ich długości. Zaletą endodoncji jest to, że przy odpowiednim dokonaniu zabiegu i wyczyszczeniu wszystkich kanałów, ząb już nigdy nie powinien boleć. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa w jego trakcie dolegliwości bólowych.