Czym są protezy overdentures?

dentistry-668214_1280Dbając o swoje zęby w należyty sposób można zachować pełne uzębienie na bardzo długi czas. Niestety, większość Polaków nie przestrzega elementarnych zasad higieny jamy ustnej, w wyniku czego traci uzębienie przedwcześnie. Co zrobić z takim problemem? Jednym ze sposobów uzupełnienia utraconych zębów w szczęce i żuchwie jest zastosowanie protez overdentures. Czym one są i u kogo znajdą swoje zastosowanie?

Pojęcie protez overdentures

Określenie protezy overdentures jest wykorzystywane do określenia protez nakładkowych, czyli protez uzupełniających braki zębowe u pacjenta. Protezy nakładkowe, jak sama nazwa wskazuje, opierają się na korzeniach zębów lub na implantach. Aby móc je zastosować w praktyce pacjent musi mieć dziąsła w doskonałym stanie. Ten rodzaj protez umożliwia wykorzystanie korzeni zębów, które nie nadają się już do wykonania na nich wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Tkwią w dziąsłach i są stabilne.

Z wykorzystaniem istniejących korzeni dentysta protetyk wykonuje specjalne metalowe zaczepny, które następnie są umieszczane w kanale korzenia pacjenta. To na nich będzie opierała się przyszła proteza overdentures. Jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze dla pacjentów niż usunięcie istniejących korzeni i zastosowanie protezy akrylowej częściowej i całkowitej. O protezę i pozostałe korzenie zębowe trzeba dbać w taki sam sposób, jak o naturalne zęby. Najlepiej czyścić je dwa razy dziennie lub po każdym posiłku z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. Skutecznie pozbywamy się dzięki temu wszystkich chorobotwórczych bakterii bytujących w naszej jamie ustnej.

Zalety protezy nakładkowej

Stosując protezy nakładkowe można spełnić wymogi estetyczne, jakie zgłaszają pacjenci – nawet ci najbardziej wymagający. Proteza posiada stabilne podparcie, dzięki czemu jest znacznie lepsza w porównaniu ze standardowymi protezami osiadającymi. Protezy tego typu pozwalają na wykorzystanie korzeni zębów, które nie mogłyby być wykorzystane do innej rekonstrukcji protetycznej, co oznaczałoby dla nich kwalifikację do usunięcia. Z wykorzystaniem protez nakładkowych znacznie opóźnia się zanik wyrostka zębowego, ze względy na pozostawione korzenie.