Dlaczego dziąsła krwawią?

Ze zjawiskiem krwawienia dziąseł spotykamy się bardzo często, nie tylko u osób w wieku dojrzałym, ale nawet u nastolatków, czy ludzi w kwiecie wieku. Dziąsła mogą krwawić w każdym wieku, a może to być spowodowane wieloma schorzeniami, czy niewłaściwą higieną jamy ustnej. Dentyści zalecają, aby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, aby na naszych zębach i dziąsłach nie osadzały się resztki pokarmów, które stanowią doskonałą pożywkę dla wszelkiego rodzaju bakterii. Nie można dopuścić do rozwoju w jamie ustnej szkodliwej flory bakteryjnej. Aby usuwać skutecznie bakterie, warto sięgać przy codziennym szczotkowaniu zębów po pastę Ajona, która w 100% usuwa bakterie w jamie ustnej.

Mechaniczne przyczyny krwawienia dziąseł

Niewłaściwe, zbyt mocne szczotkowanie zębów może doprowadzić do miejscowego krwawienia dziąseł. Z tym samym problemem będziemy mieli do czynienia podczas uszkodzenia dziąseł, na przykład przy okazji gryzienia twardych pokarmów. Przy uszkodzeniu dziąseł krwawienie jest niewielkie, a przy kolejnym ich czyszczeniu najprawdopodobniej krew już się nie pokaże. Przyczyną krwawienia może być też niewłaściwy dobór szczoteczki do zębów – zbyt twardej dla naszej jamy ustnej. Należy dobrać szczoteczkę pod kątem własnych, indywidualnych preferencji.

Choroby wywołujące krwawienie dziąseł

Niestety, ale krwawienie dziąseł może być objawem groźnych chorób, takich jak niedobór witamin, cukrzyca, czy niedokrwistość.

Dziąsła krwawią w odpowiedzi na niski poziom witaminy C w organizmie człowieka, oraz witaminy K. Przyczyną niedoboru witaminy C jest niewłaściwie żywienie. Aby uzupełnić takie braki należy wprowadzić do swojej diety większą ilość warzyw i owoców. Z kolei, niedobór witaminy K może być spowodowany długotrwałą kuracją antybiotykową, przez co wyjałowieniu ulega układ pokarmowy.

Cukrzyca również może objawiać się krwawieniem w obrębie dziąseł, choć rzadko ma to miejsce. Wysoki poziom cukru we krwi powoduje ponadto, że rany powstałe na dziąsłach będą się goiły w bardzo długim okresie czasu. Trzeba wówczas uważać, aby nie powiększyć krwawienia podczas codziennego szczotkowania zębów.

Niedobór żelaza w diecie pacjenta może spowodować niedokrwistość, której jednym z objawów będzie krwawienie dziąseł. Choroba ta wywołuje ponadto zaburzenia krzepnięcia i krwawienia wewnętrzne. Jeśli zachodzi obawa, że chorujesz na niedokrwistość, powinieneś jak najszybciej zwrócić się do lekarza, który zaleci po wykonaniu morfologii krwi, odpowiednie leczenie.