Dlaczego zęby szarzeją?

zęby szareU każdej osoby zęby mogą mieć nieco inny odcień bieli i nie oznacza to, że dana osoba nienależycie dba o swoje uzębienie. Bywa, że po prostu kość ma bardziej żółty odcień i niewiele można z tym zrobić przy konwencjonalnej higienie jamy ustnej. Pozostaje stosowanie past wybielających albo poddanie się zabiegowi wybielania zębów w gabinecie dentystycznym. Niemniej, jeśli w okresie dzieciństwa i młodości mieliśmy białe zęby, które z czasem zmieniły kolor, np. zszarzały, może to być wynikiem naszego niedbalstwa, jeśli chodzi o codzienne szczotkowanie zębów, albo niewłaściwej diety. Picie i jedzenie wielu pokarmów może powodować, że zęby będą szarzeć, dokładnie w ten sam sposób, jak białe bluzki po wielokrotnym praniu i prasowaniu. Dlaczego nasze zęby zachowują się tak samo?

Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Dentyści do znudzenia powtarzają, że w większości przypadków przyczyną szarzenia zębów jest niewłaściwa higiena jamy ustnej albo jej brak. Czasem dorośli ludzie nie myją zębów dwa razy dziennie. Nie mają takiego nawyku, co wyniesione może być z dzieciństwa. Po prostu mogli nie zostać nauczeni tego, kiedy i jak czyścić zęby. Tymczasem, jak podkreślają specjaliści, wystarczy szczotkować dokładnie zęby przez 2-3 minuty, rano i wieczorem, przy użyciu pasty Ajona, aby mieć piękne, zdrowe i białe zęby przez wiele lat. Trzeba zadbać o szkliwo zębów, ponieważ to ono w przeciwnym wypadku zaczyna przebarwiać się, przez co uzębienie ma nieestetyczny kolor.

Niewiele tak naprawdę potrzeba, aby zachować zęby w doskonałym stanie. Nie tylko dzięki szczotkowaniu dwukrotnie każdego dnia nasze zęby nie będą szarzeć, ale też i będą po prostu zdrowe.

Złe nawyki żywieniowe

Picie kawy czy mocnej herbaty powoduje, że zęby mogą nabrać brzydkiego koloru – żółtawego, szarego, a niekiedy nawet brązowego. Podobnie jest z paleniem papierosów. Pacjenci mający takie nawyki powinni jeszcze bardziej dbać o zęby i zgłaszać się regularnie do higienistki w gabinetach dentystycznych na czyszczenie zębów z kamienia. Dzięki temu zęby będą wyglądały znacznie lepiej. Jeśli już teraz zszarzały, należy zastanowić się nad możliwością ich wybielenia.