Endodoncja – Ostatnia deska ratunku dla chorego zęba

Leczenie endodontyczne, zwane również leczeniem kanałowym, stosuje się w celu wyczyszczenia zaatakowanej przez bakterie próchnicowe miazgi zębowej. Ten rodzaj leczenia jest ostatnią deską ratunku dla zęba z tak zaawansowaną chorobą i często pozwala go uratować przed ekstrakcją. Kiedy dokładnie stosuje się leczenie kanałowe oraz na czym ono polega, dowiesz się z naszego artykułu.

Zaawansowana próchnica

Leczenie kanałowe jest stosowane w ostatnim stadium rozwoju choroby próchnicowej. Na początku próchnica rozwija się na szkliwie zęba i w takim stadium jest najprostsza do wyleczenia. Wystarczy bowiem dokładne oczyszczenie zęba z rozwijających się bakterii oraz jego zabezpieczenie odpowiednim preparatem z fluorem. Żeby do jednak było możliwe konieczne jest wczesne wykrycie pojawiających się zmian, a jest to możliwe jedynie poprzez regularne wykonywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

W późniejszym stadium, gdy próchnica zdoła już przedrzeć się przez szkliwo zęba, zaczyna atakować zębinę, na skutek czego dochodzi do powstania ubytków. Tutaj konieczne jest już wykonanie borowania, w celu dokładnego wyczyszczenia i uformowania ubytku oraz wypełnienie go plombą. Jeżeli jednak w porę nie uda się wyleczyć zęba, próchnica zaczyna atakować dalej i po pokonaniu zębiny dociera do znajdującej się w kanałach zębowych, unerwionej i ukrwionej miazgi. W takich przypadkach nie obędzie się już bez wykonania leczenia kanałowego.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest skomplikowanym, wieloetapowym zabiegiem, który polega na dokładnym wyczyszczeniu oraz wypełnieniu kanałów zębowych oraz odbudowie zęba.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Kliniki Stomatologicznej Jardent w Iławie: Przed rozpoczęciem wykonywania zabiegu wykonuje się zdjęcie RTG zęba, na którym przeprowadzający zabieg stomatolog może zobaczyć liczbę znajdujących się w zębie kanałów, ich długość oraz przebieg. Jest to konieczne ponieważ kanały nigdy nie są równej długości, ani nie mają prostego przebiegu, a każdy ząb może mieć inną ich ilość. Po wykonaniu zdjęcia, dentysta może przystąpić do wykonania leczenia endodontycznego.

Leczenie rozpoczyna się od otworzenia korony zęba, w celu dostania się do kanałów zębowych. Następnie lekarz przystępuje do dokładnego oczyszczenia kanałów. Trzeba wiedzieć, że w trakcie czyszczenia zostają usunięte zarówno bakterie, jak i zdrowa miazga, w wyniku czego ząb po wyleczeniu jest martwy, jednak nadal może pełnić swoje funkcje. Po wyczyszczeniu kanałów zębowych są one jeszcze dezynfekowane oraz sprawdza się czy naprawdę udało się je dokładnie oczyścić.

Następny etap leczenia polega na poszerzeniu i ukształtowaniu kanałów w taki sposób, aby można je było wypełnić gutaperką. Po wykonaniu tej czynności stomatolog przystępuje do odbudowy zniszczonego zęba.

Jedyny sposób na uratowanie zniszczonego zęba

Leczenie kanałowe, choć jest niezwykle długie i nieprzyjemne, jest ostatnim sposobem na uratowanie bardzo chorego zęba przed usunięciem. Pacjenci, u których próchnica zaatakowała już miazgę zębową zwracają się do stomatologa dlatego, że chory ząb ich po prostu zaczyna bardzo boleć i nie potrafią sobie z tym bólem poradzić. W takich przypadkach mają do wyboru, albo podjąć się leczenia endodontycznego, albo wykonać ekstrakcję zęba. W takich przypadkach należy jednak pamiętać, że utrata nawet pojedynczego zęba może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, i jeżeli istnieje szansa na jego uratowanie zawsze warto jest ją wykorzystać.