Ile kanałów posiadają zęby trzonowe?

tooth-146674_1280Leczenie kanałowe zębów bynajmniej nie należy do przyjemnych zabiegów dentystycznych. Niemniej, kiedy zaniedbamy higienę jamy ustnej i nie będziemy odwiedzać regularnie gabinetu stomatologicznego, może do niego dojść. Przypomnijmy, że zaleca się czyszczenie zębów odpowiednią szczoteczką, przez co najmniej 2-3 minuty z zastosowaniem pasty Ajona lub innej, likwidującej w krótkim czasie wszystkie chorobotwórcze bakterie bytujące w jamie ustnej. Jeśli nie będziemy przynajmniej dwa razy dziennie myć zębów i całej jamie ustnej, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami takich zaniedbań, z próchnicą włącznie. Jeśli zęby zaczynają boleć, niewykluczone jest, że stomatolog zaordynuje nam leczenie kanałowe.

Zęby trzonowe do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne pozwala na leczenie nieodwracalnych zapaleń w miazdze zębowej. Polega to na usuwaniu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba. Po wyczyszczeniu zęba można go wypełnić odpowiednim materiałem. Nazwa leczenia kanałowego pochodzi od tego, że miazga zęba zostaje usunięta z kanałów. Im jest ich więcej w zębie, tym dłużej będzie trwało leczenie endodotyczne i tym będzie ono droższe, jeśli korzystamy z usług prywatnego gabinetu dentystycznego.

Kanały w zębach trzonowych

Liczba kanałów w zębach trzonowych człowieka stanowi cechę osobniczą. Kanały u różnych pacjentów mogą występować w różnych konfiguracjach i łączyć się ze sobą. Pierwsze przedtrzonowce dolne, czyli tzw. czwórki, posiadają 1 kanał , a górne – 2 kanały. Drugie przedtrzonowce, tj. piątki, u góry posiadają 1 lub 2 kanały, zaś u dołu – od 1 do 3 kanałów. Pierwszy trzonowiec, czyli szóstka prawie zawsze ma 4 kanały, ale górne zęby mogą mieć aż 5 kanałów, choć są to bardzo rzadkie przypadki. Drugi trzonowiec, tj. siódemka , u góry ma 3 lub 4 kanały, a dolna – 3 kanały. Trzecie trzonowce – ósemki, czyli zęby mądrości, u góry mają od 1 do 4 kanałów, a u dołu od 2 do 5 kanałów. Dosyć często kanały w zębach mądrości są zarośnięte lub zakrzywione, co utrudnia przeprowadzenie efektywnego leczenia endodontycznego, jeśli zalecone jest ono przez stomatologa.