Irygator stomatologiczny. Dlaczego warto? Czym się kierować przy wyborze i jak go poprawnie używać?

Dbać o higienę jamy ustnej można dzisiaj na wiele sposobów. Skuteczności codziennej pielęgnacji zębów sprzyjają nowoczesne urządzenia, takie jak szczoteczka elektryczna, szczoteczka soniczna, a także cieszący się rosnącą popularnością irygator stomatologiczny, który czyści zęby za pomocą strumienia wody i powietrza pod wysokim ciśnieniem.

O ile używanie szczoteczek, nawet tych nowoczesnych, nie nastręcza nikomu zbyt wielu trudności. To z zasadą działania irygatora dentystycznego warto się zapoznać wcześniej. Dzięki temu nie tylko dobierzemy odpowiednie dla naszych potrzeb urządzenie, ale także będziemy mogli korzystać z niego w sposób jak najbardziej efektywny.

Irygator stomatologiczny – dla kogo?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, kto może korzystać z irygatora, to na pewno ucieszy nas odpowiedź, że może to robić praktycznie każdy. Zarówno stacjonarne, jak i bezprzewodowe irygatory posiadają stopnie regulacji ciśnienia, z jakim czyścimy zęby. Co pozwala dostosować ich moc do indywidualnych uwarunkowań, takich jak wrażliwość zębów czy dziąseł.

Konstrukcja tych urządzeń przewiduje również wymienne końcówki (czyli dysze), dzięki czemu nadają się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci oraz osób noszących aparat ortodontyczny lub protezy, a także tych, które cierpią na kieszonkę dziąsłową.

Irygatory bezprzewodowe mogą być za ciężkie do użytku dla małych dzieci, jednak doskonale sprawdzają się w podróży. Natomiast stacjonarne irygatory stomatologiczne mają większy zbiornik na wodę lub płyn, dzięki czemu za jednym napełnieniem możemy dokładnie wyczyścić ciasne i trudno dostępne miejsca pomiędzy zębami.

Na co zwracać uwagę przy zakupie irygatora?

Najważniejsze są tutaj 3 podstawowe parametry, którymi jest moc, pojemność zbiornika oraz zakres regulacji.

Moc

Kupując irygator, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego moc, czyli zakres ciśnienia określany w barach. W popularnych modelach stacjonarnych wynosi ona z reguły od 0,69 do 8 barów. W urządzeniach przenośnych maksymalna moc jest nieco mniejsza i osiąga maksymalnie +/- 6 barów. Innymi ważnymi parametrami w przypadku irygatorów wyposażonych w pulsacyjny sposób podawania wody jest maksymalna liczba pulsacji na minutę. Może wynosić ona nawet 1400 pulsacji (źródło: https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/irygator-dentystyczny/)

Pojemność zbiornika

Kolejnym istotnym elementem jest pojemność zbiornika na wodę. Im jest większa, tym lepiej, bo pozwala na dokładne umycie zębów za jednym napełnieniem. Irygatory przenośne mają wbudowany zbiornik, którego pojemność nie przekracza najczęściej 130 ml. To wymusza jego kilkukrotne napełnienie przy jednym myciu. Stacjonarne urządzenia mają z reguły pojemność od ok. 500 do 700 ml, co pozwala dokładnie wyczyścić zęby przy jednym napełnieniu. Warto tutaj również zastanowić się nad urządzeniami, które można napełniać nie tylko samą wodą. Wtedy raz na jakiś czas, będziemy mogli przeprowadzić irygację z dodatkiem np. płynu do płukania ust.

Regulacja

Wybierając konkretny model, patrzmy również na zakres regulacji. Irygatory przenośne zazwyczaj mają 3 podstawowe tryby pracy. Urządzenia stacjonarne są bardziej rozbudowane pod tym kątem, dając często aż 10 stopniową regulację, co przydaje się w sytuacji, gdy z irygatora korzysta większa liczba osób. Korzystnie jest również wybrać te modele, które posiadają w podstawowym wyposażeniu kilka różnych dyszy wymiennych.

Jak skutecznie używać irygatora?

Czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych za pomocą irygatora warto rozpoczynać od zębów trzonowych i przemieszczać się w kierunku siekaczy. To, ile zajmuje nam jednorazowe płukanie, zależy od wielu czynników, takich jak ustawiona moc, rodzaj naszego uzębienia, a także technika mycia. Przy większej mocy urządzenia stacjonarnego cały zabieg może zamknąć się w ok. 2 minutach. Konieczność uzupełniania wody w przenośnych irygatorach wydłuża ten czas. Więcej informacji na tematów rodzajów irygatorów oraz tego jak wybrać irygator uzyskać można TUTAJ.

Najczęściej jednak skuteczna pielęgnacja zębów za pomocą irygatora nie trwa dłużej niż 3-5 minut. Wygodne dysze urządzenia pozwalają na łatwe manewrowanie strumieniem wody, co pozwala na szybkie i skuteczne oczyszczenie całej jamy ustnej w czasie podobnym, jak zwykłe szczotkowanie zębów.