Jak leczyć i czym objawia się zapalenie okostnej zęba?

doctor-563429_1280Wszystkie kości w naszym ciele pokryte są cienką tkanką, która nazywana jest okostną. Odpowiada ona za regenerację kości po złamaniu i stymuluje ją do prawidłowego wzrosty. Okostna jest silnie unerwioną tkanką, dlatego jakiekolwiek jej uszkodzenie powoduje silne dolegliwości bólowe. Okostna otacza również zęba i może ulec infekcji, kiedy mówimy o zapaleniu okostnej. Jak się ją leczy i jakie są objawy takiego stanu?

Objawy zapalenia okostnej zęba

W wyniku działalności mikroustrojów chorobotwórczych, w tym bakterii próchnicy, może dojść do zapalenia okostnej zęba. Jest to także stan wywołany przez nieusunięty fragment korzenia zęba czy psucia się zęba.
Pacjent z zapaleniem okostnej odczuwa silny, promieniujący w kierunku głowy, szyi i uszu ból zęba. Może mieć szczękościsk, wysoką gorączkę, czopy ropne, a także duszności, opuchliznę warg i policzka czy problemy z zatokami.

Jak leczyć zapalenie okostnej?

Nie czekając na rozwój zapalenia okostnej, pacjent odczuwający silny ból zębów powinien w trybie natychmiastowym zgłosić się do gabinetu dentystycznego. Zresztą niezależnie od źródła pochodzenia bólu w jamie ustnej taka wizyta jest potrzebna. Jeśli dentysta również będzie podejrzewał zapalenie okostnej zęba, skieruje pacjenta na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Leczenie obejmuje płukanie całej jamy ustnej środkami aseptycznymi, np. naparem z szałwii lub rumianku, które niwelują dolegliwości bólowe i zmniejszają ropnie. Zioła mają działanie przeciwzapalne. Przy zapaleniu okostnej podaje się antybiotyki przez okres 7 lub 14 dni.

Doraźną ulgę pacjentowi mogą przynieść zimne kompresy, które przy okazji zmniejszą skalę opuchlizny. Często po pozbyciu się zapalenia okostnej, dentysta zaleca usunięcie zęba, który stał się przyczyną choroby. Ewentualnie można go leczyć endodontycznie, o ile kwalifikuje się do takiej terapii.

Można nie dopuścić do zapalenia okostnej, jeśli regularnie leczy się wszystkie ubytki próchnicze lub nie dopuszcza do ich powstawania. W tym celu należy co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem czyścić zęby z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona.