Jak zadbać o zęby podczas świąt Bożego Narodzenia?

Jak każdego roku dokładnie 24 grudnia miliony Polaków zasiądą we własnych lub rodzinnych domach do stołu zastawionego tradycyjnie 12 postnymi potrawami. Wigilia to czas, kiedy spożywamy ryby wszelkiej maści, w tym przede wszystkim karpia i śledzie w różnych odsłonach. Z kolei przez dwa kolejne dni świąt Bożego Narodzenia na stołach znajdą się przepyszne potrawy, w tym ulubiony przez wszystkich makowiec. Jak zadbać o nasze zęby, aby przez 3 świąteczne dni były odporne na działanie potencjalnie chorobotwórczych bakterii?

Nadwrażliwość zębów

Wszelkie nieszczelności w wypełnieniach, nieprawidłowo założone lub stare plomby, ukruszone zęby lub zęby nadwrażliwe i z rozwijającą się próchnicą, mogą stać się w szczególności podczas świąt źródłem bólu. Zamiast więc delektować się świątecznymi smakołykami, pacjenci myślą tylko o tym, jak uśmierzyć nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

Najlepiej jeszcze przed okresem świątecznym, kiedy pojawia się największe zagrożenie rozwojem próchnicy z uwagi na spożywanie dużej ilości słodyczy i słodkich potraw, wybrać się do dentysty i zaleczyć najbardziej naglące ubytki. Wszystkie zęby wymagają oczywiście szczególnej uwagi ze strony stomatologa i samego pacjenta. Dlatego trzeba zadbać o ich codzienne czyszczenie, z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. Regularne dbanie o higienę jamy ustnej nie dopuści do powstawania ubytków, a poza tym usunie resztki pokarmów, które mogą znaleźć się w naszych zębach.

W czasie całych świąt jeszcze bardziej skrupulatnie powinniśmy wypełniać zasady higieny jamy ustnej i myć zęby po dużych posiłkach, nawet 3-4 razy w ciągu dnia. Zwłaszcza jeśli lubimy jeść krówki czy inne słodycze mocno oblepiające nasze zęby.

Jak zadbać o zęby w gościach?

Święta to również czas, w którym często spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, goszcząc u nich. W gościach trudno właściwie zadbać o zęby. Jeśli więc nie mamy pod ręką szczoteczki do zębów, a czujemy dyskomfort w jamie ustnej, powinniśmy przepłukać usta czystą wodą, co pozwoli usunąć nawet do 80 proc. bakterii.

Można także w ramach przekąski zjeść jabłko, które w naturalny sposób oczyści nasze zęby z pozostałości świątecznych pokarmów.