Kiedy zadbać o zęby małego dziecka?

Baby_teeth_in_human_infantWiek przedszkolny to czas, w którym rodzice małych dzieci najczęściej zaczynają dbać o ich uzębienie, głównie z uwagi na fakt, że w wielu publicznych przedszkolach są organizowane akcje profilaktyczne z zakresu stomatologii. Dzieci mają badane zęby, oczywiście za zgodą rodziców lub opiekunów. Jeśli okaże się, że mają ubytki próchnicowe, rodzic musi wybrać się z dzieckiem do gabinetu dentystycznego i zaleczyć ząbki, choć są to ząbki mleczne, które dopiero na etapie 6-8 lat będą wymieniane na zęby stałe. Błędem jest jednak niedbanie o zęby mleczne dziecka od urodzenia, czyli od momentu, kiedy zaczynają się pojawiać w jamie ustnej naszej pociechy.

Od momentu poczęcia

Już w łonie matki rozwija się układ kostny dziecka oraz zalążki zębów. To, czy zęby będą mocne i trwałe zależy w dużej mierze od trybu odżywiania się matki w trakcie ciąży. Powinna ona odżywiać się zdrowo, wprowadzając do swojej diety produkty bogate w białko, wapń, fosfor i witaminę D. Musi za to ograniczać do minimum spożycie słodzonych napojów gazowanych czy w ogóle słodyczy, które szkodzą zdrowemu rozwojowi kości i zębów u nienarodzonego dziecka.

Matka musi też zadbać o wyleczenie swoich zębów – najlepiej przed ciążą, albo najpóźniej w jej trakcie. Nie ma wyraźnych przeciwwskazań do takiego leczenia. Powinna ona też regularnie czyścić zęby, na przykład przy zastosowaniu pasty Ajona, która nie zawiera fluoru i dlatego jest bezpieczna zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka.

Wyżynanie się ząbków i ich higiena

Już od urodzenia rodzice powinni czyścić dziąsła swojego dziecka. Najpóźniej powinni zacząć stosować specjalne, miękkie, silikonowe szczoteczki do zębów w momencie, kiedy w jamie ustnej pociechy pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Jeśli dziecko od najmłodszych lat będzie wiedziało, że trzeba dbać o higienę jamy ustnej, później samo będzie czyściło zęby co najmniej dwa razy dziennie. Dzięki temu zęby będą zdrowe, wolne od próchnicy i na długo posłużą dziecko. Zdrowe zęby mleczne oznaczają zdrowe zęby stałe.