Pierwsza wizyta malucha u dentysty

Baby_teeth_in_human_infantKiedy dziecku wyrosną zęby mleczne to najlepszy czas żeby wybrać się z wizytą do dentysty. Nie powinniśmy spontanicznie zapisywać się do dowolnego lekarza na kontrolną wizytę z dzieckiem. Maluch powinien być do niej solidnie przygotowany, dzięki czemu nie będzie odczuwał dojmującego strachu przed tym, co nieznane. Jak naszykować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty i na ewentualne leczenie?

Dentysta dziecięcy

Najlepiej wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty zajmującego się małymi pacjentami. Kolorowy gabinet, bajki puszczane na ekranie widocznym z fotela dentystycznego oraz kolorowe wypełnienia do zębów mlecznych powinny „oswoić” dziecko z dentystą. Dentysta dla dzieci może dysponować odpowiednim, mniejszym fotelem i mieć w zanadrzu gadżety dla dzielnych pacjentów. Dziecko powinno pozytywnie kojarzyć sobie wizytę u stomatologa. Jeśli już za pierwszym razem zrazi się do dentysty i leczenia zębów, może mieć w przyszłości problemy z ponownym wybraniem się chociażby na wizytę kontrolną ze swoim uzębieniem.

Kolorowe plomby

Atrakcją dla dziecka i powodem do dumy przed kolegami i koleżankami z przedszkola może być zaleczenie zęba objętego próchnicą z wykorzystaniem nowoczesnego, kolorowego materiału wypełnieniowego. Do wyboru są takie kolory jak złoty, srebrny, niebieski, różowy, zielony, pomarańczowy i żółty. Dziewczynkom przypadną do gustu plomby z brokatem. Kolor wypełnienia może być dodatkowo wybrany przez małego pacjenta, dzięki czemu weźmie on aktywny udział w procesie leczenia swojego uzębienia. Rozmowa dentysty z dzieckiem i wytłumaczenie mu, na czym będzie polegało plombowanie zębów i w jakim celu zabieg ten jest wykonywany pozwoli na zawiązanie nici porozumienia pomiędzy pacjentem a stomatologiem.

Dzieci posiadające kolorowe wypełnienia czują się bardziej odpowiedzialne za swoje ząbki i chętniej myją całą jamę ustną. Kolorowe plomby spełniają swoją profilaktyczną rolę i charakteryzują się minimalną ścieralnością. Procedura ich zakładania jest prosta i szybka, co pozwala na sprawne przeprowadzanie zabiegów nawet wówczas, gdy dziecko jest mocno niecierpliwe.