Zbyt intensywne szczotkowanie zębów szkodzi

0001412610OO-849x565Jesteśmy świadomi faktu, że trzeba szczotkować zęby i inne elementy naszej jamy ustnej co najmniej dwa razy dziennie. Już małe dzieci powinny być tego nauczone, niestety, rodzice w natłoku obowiązków zawodowych często zapominają o wyrobieniu w nich dobrego nawyku. To rzutuje na ich higienę jamy ustnej w przyszłości. Dzieci często też mają tendencję do zbyt intensywnego szczotkowania zębów. Rodzicom może wydawać się, że to korzystne dla nich, ale jest to mylne wrażenie. Takie mycie zębów choć pozwala na usunięcie resztek pokarmów, na których mogłyby rozwijać się chorobotwórcze bakterie, to może równocześnie niszczyć zęby. Jak to możliwe, że szczotkując zęby możemy je w rzeczywistości sukcesywnie niszczyć?

Niewłaściwe ruchy

Przede wszystkim, czyszczenie zębów we właściwy sposób wymaga wykonywania odpowiednich ruchów szczoteczką do zębów. Regularne dbanie o higienę i mycie zębów przy użyciu określonych a nie poziomych ruchów jest kluczem do sukcesu. Nie należy przy tym zbyt mocno przyciskać szczoteczki w celu wyszczotkowania uzębienia. Zaufajmy, że dobra pasta poradzi sobie z usunięciem brudu, resztek pokarmu i przede wszystkim bakterii z całej naszej jamy ustnej. Taką pastą jest niewątpliwie pasta Ajona.

Czym skutkuje zbyt mocne bycie zębów?

Niestety, jeśli od dziecka mocno szczotkujemy zęby i nie potrafimy wyzbyć się tego nawyku, szybko nabawimy się bólu zębów. Podobnie jest, jeśli zbyt długo myjemy zęby, przy użyciu szczoteczki o sztywnym włosiu. Długie i intensywne mycie zębów na co dzień szkodzi i to nie tylko samym zębom, ale i dziąsłom. Każdy element jamy ustnej jest wówczas narażony na uszkodzenia.

Mocne mycie zębów powoduje stopniowe, aczkolwiek systematyczne, ścieranie szkliwa zębów. Można uszkodzić dziąsła i nabawić się stanu zapalnego. Taka praktyka prowadzi do osłaniania szyjek zębowych i do nadwrażliwości zębów, które pozbawione szkliwa są znacznie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne.

Najlepiej zatem myć zęby regularnie, co najmniej rano i wieczorem, przy użyciu pasty Ajona i szczoteczki średniotwardej lub miękkiej, wykonując koliste ruchy, tak jakby wymiatać z zębów wszelkie zanieczyszczenia. Całkowicie wystarczy to do zachowania pięknego, zdrowego uśmiechu.