Jak pozbyć się przebarwień na zębach?

Każdy marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Kolor zębów to jednak bardzo indywidualna cecha, która dodatkowo zależna jest od wielu czynników. Czego unikać, by mieć piękny uśmiech? Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami uzębienia? Czy domowe sposoby na przebarwione zęby są w pełni bezpieczne i skuteczne?

Co powoduje przebarwienia na zębach?

Naturalnie zęby mogą mieć kolor od mlecznobiałych (w przypadku mleczaków), przez szaroniebieskie, aż po żółtobrunatne zęby stałe. Ich barwa wykazuje bezpośredni związek z grubością warstw je tworzących oraz ze stopniem mineralizacji. Wraz z wiekiem następuje fizjologiczny proces ich ciemnienia. Tryb życia, w tym nawyki żywieniowe oraz higieniczne i wybrane schorzenia, mogą istotnie wpłynąć na zmianę koloru uzębienia.

Przebarwienia na zębach mogą być wywołane liczną grupą czynników, które dzieli się na wewnątrz- i zewnątrzpochodne.

Czynniki zewnątrzpochodne przebarwień zębów to m.in.:

·         spożywanie produktów zawierających silnie barwiące składniki, np.: buraki, curry, owoce jagodowe, tj. truskawki, borówki, jagody;

·         używki: kawa i herbata (zwłaszcza czerwona), palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych, czerwone wino, napoje gazowane typu cola;

·         nieodpowiednia higiena jamy ustnej, co sprzyja powstawaniu osadu i kamienia nazębnego, a przebarwienia zębów pojawiają się przy dziąsłach;

·         próchnica zębów, która w początkowym stadium rozwoju powoduje białe plamy na zębach;

·         niektóre substancje chemiczne lub leki, w tym np.: preparaty żelaza czy antybiotyki z grupy tetracyklin (te odpowiadają za żółte lub brązowe przebarwienia na zębach).

Więcej na temat higieny jamy ustnej i produktów zwalczających przebarwienia na zębach dowiesz się na https://www.sunstargum.com/pl/

Do przyczyn wewnątrzpochodnych plam na zębach zalicza się zarówno choroby genetyczne (tj.: porfiria wrodzona – zęby stają się od różowo-brązowego po ciemnobrązowy, alkaptonuria – zęby przebarwiają się w odcieniach niebieskiego), jak i schorzenia ogólnoustrojowe (np.: hiperbilirubinemię – barwi zęby w odcieniach zielonkawych, fluorozę powodującą białe przebarwienia na zębach, zaburzenia hormonalne związane np. z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy – wówczas zęby stają się odpowiednio: niebiesko-białe lub mleczno-białe).

Jak pozbyć się przebarwień na zębach?

Usuwanie przebarwień na zębach warto rozpocząć od próby pozbycia się płytki i kamienia nazębnego. W tym celu warto dokonać właściwego wyboru akcesoriów do mycia zębów. Sposobem na przebarwienia na zębach może być zmiana nawyków higienicznych i odpowiednio dobrana wybielająca pasta na przebarwienia na zębach, nić dentystyczna czy płyn do płukania ust. Skuteczna może być również właściwie dobrana szczoteczka do zębów, która dzięki swojej konstrukcji doskonale oczyści zęby, przywracając im naturalny odcień.

Warto unikać nadużywania domowych sposobów na przebarwione zęby bazujących m.in. na sodzie oczyszczonej, soli czy kwasku cytrynowym. Stosowane regularnie mogą wywoływać nadwrażliwość zębów w wyniku nadmiernego ścierania szkliwa. Wybielanie plam na zębach najlepiej skonsultować ze stomatologiem, który podpowie najbardziej odpowiedni i bezpieczny środek i metodę. 

Jeżeli zmiana nawyków higienicznych okaże się nieskuteczna, należy zdiagnozować się pod kątem wymienionych chorób. Może się okazać, że, aby przywrócić zębom naturalny odcień, konieczne jest wyleczenie choroby podstawowej.