95 proc. 18-latków z zepsutymi zębami

językRzecznik praw dziecka, Marek Michalak wypowiadając się dla PAP powiedział, że w Polsce panuje epidemia próchnicy wśród młodych ludzi. Szacuje się, że zepsute zęby ma ponad 85 proc. 6-latków i aż 95 proc. 18-latków. Oczywiście w różnym stopniu, ale już takie wyniki są mocno niepokojące i należy rozpocząć intensywne działania ogólnokrajowe, aby zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości.

Jak rozwiązać problem?

Nie ma jednego, prostego rozwiązania dla problemu próchnicy u dzieci i młodzieży w Polsce. Bez wątpienia jednak należy zacząć działać, dlatego w tym celu Marek Michalak wystosował specjalny list do premier Ewy Kopacz, która doskonale rozumie potrzebę profilaktyki i leczenia młodzieży, gdyż sama jest pediatrą.

Obecnie stomatologia dziecięca jest wpisana na listę specjalizacji priorytetowych. Zdecydowano się również na rozszerzenie lakowania pierwszych zębów trzonowych do ósmego roku życia. Przypomnijmy, że lakowanie pozwala na zabezpieczenie uzębienia małych pacjentów przed próchnicą. Jest to jednak leczenie doraźne, a nie kompleksowa profilaktyka, która ma nie dopuścić do powstawania ognisk próchnicy u dzieci i młodzieży.

Ogólnopolski Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej

W latach 2008-2012 przeprowadzono ogólnopolskie badania zdrowia zębów u dzieci w Polsce, w ramach Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej. Wskazały one, że 95 proc. 18-latków ma próchnicę, a 85,6 proc. dzieci 6-letnich posiada popsute zęby. Można więc powiedzieć, że w Polsce panuje epidemia próchnicy u dzieci.

Potrzeba działań, które prowadziłyby do realizacji świadczeń ogólno stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niezbędne są akcje uświadamiające rodziców i same dzieci, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Panuje obecnie powszechne przekonanie, że fluor stosowany w pastach do zębów jest szkodliwy dla zdrowia dzieci. Jest na to sposób, do mycia zębów na co dzień można wykorzystywać pastę bez fluoru – Ajona. Dzięki niej będzie można usuwać podczas krótkiego, co dzienego szczotkowania zębów do 100 proc. bakterii bytujących w jamie ustnej, które powodują próchnicę zębów oraz inne choroby zębów i dziąseł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*