Bezpłatna opieka stomatologiczna dla niepełnoletnich

stomatologia_19-128071Pacjenci posiadający ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia mogą bezpłatnie, w wyznaczonych publicznych placówkach zdrowia korzystać z pakietu świadczeń medycznych, w tym stomatologicznych. Mogą leczyć choroby zębów, przyzębia i jamy ustnej. Pacjent może samodzielnie wybrać, w jakiej placówce i u jakiego lekarza stomatologa chce się leczyć z tym, że za darmo może tego dokonać tylko w przypadku, gdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co istotne, dla leczenia stomatologicznego nie jest wymagane posiadanie skierowania.

Zdrowie jamy ustnej najmłodszych

W wielu placówkach dentystycznych, które nie posiadają podpisanego kontraktu z NFZ, osoby niepełnoletnie nadal mogą leczyć się całkowicie bezpłatnie. Gwarantuje to Ministerstwo Zdrowia. Osoby do ukończenia 18 roku życia, bez względu na fakt, czy ich rodzice posiadają ubezpieczenie zdrowotne, mogą korzystać z bezpłatnej opieki stomatologicznej. Ważne jest, aby dziecko w wieku 3-4 lat już zaczęło uczęszczać do dentysty, aby przeciwdziałać rozwojowi próchnicy, która niestety dotyka coraz więcej dzieci w Polsce. Trzeba też zadbać o to, aby dziecko regularnie czyściło swoje zęby. Początkowo to rodzice szczotkują zęby swojej pociechy, ale z czasem należy nauczyć dziecko jak posługiwać się szczoteczką do zębów. Jeśli nauczy się ono tej prostej, codziennej czynności i wejdzie mu ona w nawyk, tym lepiej dla stanu jego jamy ustnej. Do mycia dziecięcych ząbków można stosować na przykład pastę Ajona. Nie ma ona w składzie fluoru, więc nie narażamy swojego dziecka na powstanie zbyt wysokiego poziomu tego pierwiastka w jego organizmie, co niestety może być dla niego bardzo szkodliwe.

Bezpłatne zabiegi dentystyczne

Na mocy kontraktu gabinetu dentystycznego z NFZ pacjenci dorośli oraz dzieci do ukończenia 18 roku życia, bezpłatnie mogą wykonywać badania lekarskie stomatologiczne i kontrolne – trzy razy do roku. Mogą leczyć próchnicę zębów i korzystać z leczenia endodotycznego zębów jednokanałowych. Dentysta bezpłatnie usunie pacjentowi złogi nazębne, wyleczy zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej, a jeśli zajdzie taka konieczność – usunie zęba i wykona niektóre zabiegi chirurgiczne. Często też w wyspecjalizowanych gabinetach stomatologicznych można uzyskać bezpłatnie, na fundusz zdrowia, usługi protetyczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*