Bisfenol A w wypełnieniach dentystycznych szkodliwy dla zdrowia

orthodontist-287285_1280Do wypełniania ubytków próchnicowych w uzębieniu pacjentów, dentyści wykorzystują przeróżne materiały. Wśród nich są między innymi materiały kompozytowe. Niektóre z nich mogą zawierać bisfenol A. Czym jest ta substancja i jaki ma wpływ na organizm pacjenta?

Bisfenol A w praktyce

Pod pojęciem bisfenol A (BPA)jest związkiem chemicznym zaliczanym do grupy fenoli. Jest jedyną powszechnie wykorzystywaną do produkcji rozmaitych dóbr konsumpcyjnych substancją organiczną. Można ją znaleźć w farbie, pojemnikach na żywność wykonanych z tworzywa sztucznego, czy też w niektórych materiałach kompozytowych dentystycznych. Jest w praktyce wszędzie, ale niestety jest szkodliwy dla organizmów żywych.

Takiego odkrycia dokonano stosunkowo niedawno, dlatego BPA został mocno rozpowszechniony. Tymczasem, kumuluje się on w glebie i tkance tłuszczowej człowieka. Może wywoływać wiele działań niepożądanych, nawet przy niewielkim stężeniu. Ma negatywny wpływ na procesy dokonywane na poziomie komórkowym i tkankowym oraz ustrojowym.

BPA a wypełnienia dentystyczne

W stomatologii bisfenol A (BPA) stosowany jest jako monomery wchodzące w skład materiałów kompozytowych wykorzystywanych do odtwarzania uszkodzonych elementów koron zębów. Związki bisfenolu A zastąpiły dotychczas stosowane w gabinetach dentystycznych amalgamaty rtęciowe i stanowią nowocześniejszą alternatywę dla cementów krzemowych oraz wypełnień z metali szlachetnych.

Kamień nazębny i płytka nazębna występujące w jamie ustnej, nasilają uwalnianie monomerów bisfenolu A w sposób pośredni, poprzez magazynowanie czynników. Wolne monomery związków BPA są szkodliwe nie tylko dla pacjentów, u których wykonuje się wypełnienia ubytków próchnicowych, ale również dla personelu w gabinecie stomatologicznym.
Pochodne bisfenolu A stosowane w wypełnieniach mogą wywoływać miejscowe reakcje uczuleniowe, zmniejszać żywotność komórek biorących udział w tworzeniu dziąseł i w odpowiedzi immunologicznej. Uszkadzają DNA i hamują syntezę materiału genetycznego. Zakłócają gospodarkę hormonalną organizmu, mineralizację szkliwa oraz zaburzają pracę układu nerwowego.

Aby uniknąć takich działań niepożądanych, warto zapytać dentystę o to, czy w skład materiałów kompozytowych dentystycznych wchodzi bisfenol A, a także dbać na tyle o zęby, aby próchnica w ogóle się nie pojawiła. W tym celu należy czyścić regularnie zęby z zastosowaniem pasty Ajona.