
Osoby, którym został aparat ortodontyczny, przez pewien czas skarżą się zwykle na przykre uczucie dyskomfortu. Aby je zlikwidować, konieczna jest przede wszystkim odpowiednia regulacja zamków w aparacie, co wymaga systematycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednakże ból w dziąsłach i przyzębiu spowodowany noszeniem aparatu może mieć też i inne przyczyny.
Zwracaj uwagę na to, co jesz
Każdy, kto nosi aparat ortodontyczny, powinien przykładać dużą wagę do tego, co je. Bezwzględnie trzeba unikać produktów twardych czy o kleistej, ciągnącej się konsystencji – mogą one spowodować uszkodzenie zamków oraz drucików, a także doprowadzić do podrażnienia zakończeń nerwowych przez otwarte kanaliki zębinowe. Ponadto uczucie dyskomfortu pogłębiają kwaśne potrawy oraz napoje gazowane, dlatego warto na jakiś czas wykluczyć je z jadłospisu. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie miękkiego jedzenia, które wymaga jak najmniej żucia – świetne będą np. warzywne i owocowe koktajle, zupy krem etc.
Jak radzić sobie z bólem?
Ulgę w bólu związanym z noszeniem aparatu ortodontycznego przynoszą też:
– zimne potrawy i napoje,
– płukanie jamy ustnej ziołowymi naparami – najlepiej nadają się do tego szałwia oraz mięta,
– stosowanie płukanek przeznaczonych do higieny jamy ustnej zawierające w składzie nadtlenek wodoru; płukankę można też przygotować samodzielnie na bazie wody, soli spożywczej oraz niewielkiej ilości 3 proc. wody utlenionej,
– zażywanie środków przeciwbólowych zaleconych przez lekarza.
Masz wątpliwości? Udaj się do lekarza!
Warto pamiętać, iż ból po założeniu aparatu jest zjawiskiem normalnym – zazwyczaj utrzymuje się od 2 do 3 dni, a świadczy o tym, iż dokonuje się korekta ustawienia zębów. Rzecz jasna jest to sprawa indywidualna, ponieważ nie brakuje pacjentów, którzy na ból się nie skarżą. Jeżeli jednak dolegliwości pomimo stosowania się do powyższych wskazówek nie ustępują czy wręcz nasilają się, trzeba jak najszybciej zgłosić się do stomatologa.
Dodaj komentarz