Botoks lekarstwem na zgrzytanie zębami?

Problem zgrzytania zębami, czyli bruksizmu, dotyczy osób w różnym wieku i o różnej płci. Dentyści wypowiadają się, że choroba ta może wynikać między innymi ze stresu dnia codziennego. Jeśli mocno denerwujemy się każdego dnia i gromadzimy w sobie negatywne emocje, mogą one znaleźć ujście właśnie w postaci zgrzytania zębami w ciągu snu. Pacjent może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że i jego bruksizm dotyczy. Dopiero jeśli śpi w jednym pokoju z drugą osobą, może wyłapać taki problem. Bruksizm może powodować ścieranie powierzchni zębów i ich niszczenie. Na nic zda się odpowiednia higiena jamy ustnej i stosowanie na co dzień dobrej pasty do zębów – Ajona, jeśli nocami będziemy mocno zgrzytać zębami. Prędzej czy później ulegną one zniszczeniu. Jak radzić sobie z bruksizmem? Czy silikonowa lub akrylowa nakładka na zęby to jedyny sposób na wyleczenie się z tego schorzenia?

Botoks nie tylko na zmarszczki

Medycyna estetyczna dowodzi, że może nie tylko upiększać pacjentów i likwidować ich kompleksy, ale jednocześnie usuwać realne problemy zdrowotne i te, które obniżają komfort życia pacjentów. Szeroko wykorzystywanym preparatem w gabinetach medycyny estetycznej na całym świecie jest botoks. Najczęściej jest on stosowany do wypełniania głębokich zmarszczek, ale nie tylko. Między innymi, za pomocą botoksu lekarze starają się leczyć bruksizm.

Nawykowe zgrzytanie zębami jest niebezpieczną przypadłością, prowadzącą do zniszczenia powierzchni żujących zębów i do uszkodzenia szkliwa. Prowadzi do zaciskania nadmiernie szczęki, deformacji struktur w stawach i kościach, bólów głowy i kłopotów ze snem. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie zgrzytaniu zębami. Lekarze mają do tego nową broń – botoks, czyli toksynę botulinową.

Jak to działa?

Leczenie bruksizmu botoksem polega na wstrzyknięciu pacjentom szczególnie mocno odczuwającym skutki zgrzytania zębami botoksu. Osłabia on i ogranicza siłę pracy mięśni policzkowych. Zabieg w praktyce jest bezbolesny. Co najwyżej może wywoływać niewielki dyskomfort i likwiduje konieczność stosowania szyn każdej nocy przez pacjenta. Toksyna botulinowa powoduje obniżenie napięcia mięśniowego w obrębie szczęki. Botoks nie likwiduje całkowicie zjawiska bruksizmu, ale zgrzytanie zębami jest znacznie słabsze i nie powoduje niszczenia szkliwa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*