Ostatnie zęby w szczęce lub żuchwie pacjenta, tzw. ósemki, są nazywane powszechnie zębami mądrości. Wyrzynają się one jako ostatnie zęby stałe, nawet w kilkanaście lat po zastąpieniu zębów mlecznych. U niektórych osób w ogóle nie pojawiają się w jamie ustnej i należy uznać to za optymalną sytuację, bowiem „ósemki” szybko się psują, a ich wyrżnięcie może spowodować przemieszczenie się innych zębów i skrzywienie zgryzu. Jeśli „ósemki” wywołują dolegliwości bólowe, najlepiej się ich pozbyć. Problem w tym, że czasami wymaga to przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu chirurgicznego. W gabinecie stomatologicznym dentysta może nie chcieć podjąć się takiego zadania, z uwagi na możliwe powikłania po zabiegu.
Konieczność wyrwania ósemek
Chirurgiczne usuwanie ósemek jest w wielu przypadkach po prostu niezbędne, ponieważ nasze szczęki w wyniku ewolucji zmniejszyły się. Wyrywanie ósemek pozwala na rozwiązanie problemu braku miejsca w szczęce. Bywa, że zęby nie mogą się wyrżnąć i są zatrzymane w dziąsłach. Wtedy usuwa się je wraz z korzeniami chirurgicznie.
Zabiegu podejmuje się wtedy, gdy zatrzymane ósemki powodują dolegliwości bólowe i opuchliznę. Jeśli ząb otoczony jest w całości kością, wymaga zabiegu chirurgicznego z usunięciem jej fragmentu wraz z zębem. Ból mogą wywoływać również zęby mądrości, które wyrżnęły się lub są mocno zepsute, ponieważ pacjent nie dbał o higienę jamy ustnej w należyty sposób. A wystarczy zadbać o zęby myjąc je co najmniej dwa razy dziennie z użyciem pasty Ajona, aby skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom.
Wyrywanie ósemek
Jeśli ósemki wyrżnęły się, można je usunąć w gabinecie stomatologicznym, po wstępnej ocenie ich stanu przez dentystę. W przypadku ósemek zatrzymanych nie jest to możliwe i konieczne jest wykonanie standardowego zabiegu chirurgicznego. Poprzedza go niezmiennie wykonanie pantomogramu, który pokazuje jak położony jest ząb i w jaki sposób będzie się go można pozbyć. Zabieg wyrwania ósemki jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym, jeśli występują zmiany patologiczne w budowie zęba lub korzenia. Po zabiegu wyrwania ósemek pacjent powinien trzymać przygryziony kawałek opatrunku przez co najmniej pół godziny, aby zatamować krwawienie.
Dodaj komentarz