Chore zęby to chory organizm

Zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej rzutują nie tylko na wygląd i stan naszego uzębienia, ale również na kondycję zdrowotną całego organizmu człowieka. Co dzieje się, jeśli nie szczotkujemy przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, naszych zębów przy użyciu dobrej pasty, takiej jak Ajona oraz nie zgłaszamy się co pół roku lub co rok na kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Bakteryjne infekcje w całym organizmie

Próchnicę wywołują bakterie, które powodują zniszczenie ochronnej warstwy zęba, czyli szkliwa. Im bardziej brudne są zęby, jest na nich więcej resztek pożywienia, które pozwalają na dynamiczny rozwój bakterii, tym szybciej psuje się nasze uzębienie. Bakterie wnikają do organizmu człowieka i wędrują po nim, dlatego w wielu narządach może dojść do tzw. zakażenia odogniskowego, a pierwotnym ogniskiem infekcji mogą być zaniedbane, chore zęby i tkanki, które je otaczają. Następstwa i powikłania związane z próchnicą mogą być bardzo groźne dla człowieka i prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Choroby serca a stan uzębienia

Osoby chorujące na serce powinny wnikliwie przyjrzeć się swoim zębom i wybrać na konsultacje do dentysty. Niewykluczone, że to właśnie zaatakowane próchnicą zęby są głównym problemem zdrowotnym. Próchnica oddziałuje negatywnie na stan układu krwionośnego i serca. Może wywoływać zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie zastawek, a nawet doprowadzić do zawału.

Ma to związek z tym, że bakterie próchnicy z jamy ustnej wraz z innymi, potencjalnie chorobotwórczymi bakteriami przedostają się do krwioobiegu i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, przez co łatwiej będą osadzać się na niej blaszki miażdżycowe, stopniowo zwężając światło naczynia. Prowadzi to do poważnych powikłań zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Wraz z naczyniami krwionośnymi wędrują po całym organizmie enzymy i toksyny wydzielane przez bakterie ze spróchniałego zęba. Dotrzeć mogą one również do stawów, powodując w dłuższym okresie chorobę reumatyczną oraz trwałe uszkodzenia stawów.

Inne narządy i układy wrażliwe na bakterie próchnicy

W bezpośrednim sąsiedztwie jamy ustnej znajdują się migdałki podniebienne i ich tkanki, które może zaatakować angina. Zapalenie wywołują głównie bakterie paciorkowców, a w jamie ustnej pojawiają się one wraz z rozwojem infekcji w zębie.
Podobnie jest w przypadku zatok szczękowych, które mogą być zaatakowane bakteriami chorobotwórczymi, które przechodzą z zajętych próchnicą zębów górnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*