Chore zęby zagrożeniem dla płodności człowieka

stomatologia_19-128071Płodność nierozerwalnie wiąże się rzecz jasna z układem rozrodczym człowieka, ale musimy mieć świadomość, że wiele innych układów i ich stan wpływa na stan płodności. Dlatego choroby zębów i całej jamy ustnej mogą być przyczyną – bezpośrednią lub pośrednią tego, że dana para nie może mieć dzieci. Jak to możliwe?

Związek pomiędzy chorobami zębów, a płodnością

Jeśli pacjent nie dba o stan uzębienia – między innymi nie czyści zębów co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak np. Ajona, najpewniej, w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej, będzie miał problemy z zębami. Chore zęby wpływają negatywnie na cały organizm człowieka, w tym także na płodność.

Podobnie dzieje się w momencie, kiedy na szkliwie odkłada się kamień nazębny, w dziąsłach tworzą się patologiczne kieszonki, albo są problemy z wyrzynaniem się zębów. Nieprawidłowo wykonane ponadto leczenie kanałowe lub nieleczony stan zapalny toczący się wokół korzenia to siedliska bakterii chorobotwórczych lub miejsca, w których często pojawiają się zapalenia wywołane infekcją.

Brak leczenia dentystycznego sprawia, e bakterie wywołujące problemy stomatologiczne, zaczynają rozprzestrzeniać się po organizmie, penetrując coraz głębiej położone tkanki. W efekcie mogą dostać się do krwioobiegu człowieka, a stamtąd do wielu ważnych narządów, m.in. do narządów rozrodczych kobiecych i męskich. Bakterie uszkadzają na tyle skutecznie takie narządy, że rozwijają się w naszym ciele schorzenia ogólnoustrojowe, obniżające sprawność regeneracji tkanek i zakłócające wytwarzanie plemników cz komórek jajowych.

Najnowsze badania

Naukowcy z Australii dowiedli, że osoby zmagające się z poważnymi chorobami przyzębia muszą liczyć się z dłuższym okresem starania się o dziecko, niż osoby, które mają zdrowe zęby. Spowodowane jest to prawdopodobnie tym, że organizm po wykryciu stanu zapalnego rozwijającego się w jamie ustnej lub infekcji pochodzącej od zębów, skupia wszystkie swoje siły na walce z patogenami. To z kolei opóźnia prawidłowe zapłodnienie i zajście w ciążę. Kobiety, które miały chore przyzębie, zachodziły w ciążę przeciętnie o 2 miesiące później niż kobiety ze zdrowym uzębieniem i dziąsłami.

Próchnica oddziałuje negatywnie na jakość nasienia i stwarza problemy w jego prawidłowym wytwarzaniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*