Czy fakt niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej może spowodować, że pacjent będzie bardziej narażony na wystąpienie chorób nowotworowych? Czy osoby ignorujące konieczność dbania o zęby na co dzień, które tylko od czasu do czasu myją zęby i omijają szerokim łukiem gabinet dentystyczny, podejmują większe ryzyko zachorowania na poważne choroby całego organizmu niż te, które skrupulatnie myją zęby, z użyciem pasty Ajona, co najmniej dwa razy dziennie -rano i wieczorem? Okazuje się, że istnieje ścisły związek pomiędzy chorobami dziąseł i zębów, jak i z utratą uzębienia, a ryzykiem wystąpienia u pacjenta choroby nowotworowej.
Badania naukowców
„Polska Dziennik Zachodni” w marcu 2014 roku donosił, że uczonym udało się dowieść istnienia związku pomiędzy rakiem piersi a utratą zębów czy chorobami dziąseł. Brak higieny i leczenia jamy ustnej stał się czynnikiem podwyższającym ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet.
Jednym z najczęściej występujących odmian nowotworów u pań jest rak piersi. Na dodatek, z uwagi na niewłaściwą profilaktykę zdrowotną i niską świadomość samych Polek, rak piersi zbiera śmiertelne żniwo każdego roku. Tymczasem, okazuje się że nie tylko badania mammograficzne i USG piersi, czy samobadanie w domu mogą pomóc w okiełznaniu nowotworu, ale również zwyczajne mycie zębów odpowiednią pastą i szczoteczką.
W Szwecji przeprowadzano badania, w ramach których analizie poddano historie chorób około 3 tys. osób, wśród których u 41 stwierdzono raka piersi. Można więc powiedzieć, że są to badania na reprezentatywnej grupie, dające miarodajne wyniki. Były to pierwsze w skali świata tak szeroko zakrojone badania, których celem było przeanalizowanie związków występujących pomiędzy nowotworem piersi a stanem zdrowia jamy ustnej pacjentek.
Zwiększone ryzyko i innych nowotworów
Jeśli nie dbamy o swoje zęby, nie leczymy ich ani nie myjemy każdego dnia, musimy liczyć się z 11-krotnie wyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi, niż w innych przypadkach. Uczeni już kilka lat temu na drodze badań wykazali, że choroba nowotworu płuc, przełyku, głowy i szyi może mieć bezpośredni związek z utratą zębów i brakiem higieny jamy ustnej. Dlatego należy uznać, że tak prozaiczna czynność, jak mycie zębów, może zaważyć na całym naszym życiu.
Dodaj komentarz