Choroby jamy ustnej

usta_2837375Na co dzień nie zastanawiamy się zanadto nad tym, jak funkcjonuje nasz przewód pokarmowy. Tymczasem usta, a raczej cała jama ustna z językiem, zębami, dziąsłami, podniebieniem i wewnętrzną stroną policzków, stanowi pierwszą część układu pokarmowego. Jak każdy inny organ może ona stać się obiektem ataku wirusów, bakterii czy grzybów. Jeśli nie będziemy przykładać wagi do codziennej, właściwej higieny jamy ustnej, zaczniemy chorować w jej obrębie. Zaleca się co najmniej dwa razy dziennie czyścić zęby z wykorzystaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona, która szybko i skutecznie usuwa do 100 procent bakterii bytujących w jamie ustnej. Jeśli nie będziemy tego robić, możemy zapaść na groźne choroby jamy ustnej.

Typy chorób

Choroby jamy ustnej w równej mierze mogą dotyczyć dziąseł, zębów, języka i innych fragmentów pierwszego odcinka układu pokarmowego człowieka. Na jamę ustną człowieka składa się:
• Przedsionek jamy ustnej,
• Jama ustna właściwa,
• Łuki zębowe żuchwy i szczęki.

Ta część naszego ciała, podobnie jak każdy inny układ lub organ, może być dotknięta wieloma mniej lub bardziej groźnymi dolegliwościami, w tym tak poważnymi jak nowotwory.

Przegląd chorób jamy ustnej

Wśród najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej wyróżnić można:
• Próchnica,
• Rak wargi,
• Rak języka,
• Grzybica jamy ustnej.

Do najbardziej powszechnych schorzeń jamy ustnej, atakujących zęby, należy próchnica. Większość osób dorosłych w Polsce choruje na próchnicę. Jest to stan demineralizacji zęba, który prowadzi do całkowitej degradacji jego struktury. Mówi się, że mamy dziury w zębach i odpowiada za nie właśnie próchnica.

Rak języka i warg to dwa typy nowotworów, które mogą zaatakować naszą jamę ustną. Rak języka dotyka wnętrza jamy ustnej i części ustnej gardła. Zaliczany jest do typu raka złośliwego i najczęściej jest to rak pierwotny. Może pojawić się w każdej części języka, a wywodzi się z komórek nabłonka. Najbardziej narażeni na raka języka są mężczyźni w średnim i starszym wieku. Z kolei rak wargi w 90 proc. przypadków dotyka wargi dolnej i także najczęściej chorują na niego mężczyźni w przedziale wiekowym 50-70 lat. Rak wargi górnej występuje rzadko. W odróżnieniu od raka języka, zazwyczaj mamy do czynienia z rakiem kolczystomórkowym skóry.

Drożdżyca z kolei jest chorobą wywołaną działalnością grzybów z rodzaju Candida w naszej jamie ustnej. Dlatego mówić można też o kandydozie jamy ustnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*