Dziąsła chronią zęby i utrzymują w odpowiedniej pozycji. Gdy pojawiają się problemy z dziąsłami, warto odwiedzić gabinet stomatologiczny!
Krwawiące dziąsła? Duża podatność na pokarmy słodkie, ostre albo na ciepłe lub zimne napoje? Odsłonięcie szyjek zębowych? To pierwsze symptomy choroby przyzębia, których nie powinniśmy lekceważyć.
Czym dokładnie są choroby przyzębia? W jaki sposób są diagnozowane? Jak je wyleczyć? Sprawdź teraz!
Choroby przyzębia – co to jest?
Choroby przyzębia to pełna lista chorób, które obejmują przyzębie, czyli tkanki okalające zęby w jamie ustnej. Na przyzębie składają się głównie dziąsła, ale także inne tkanki, w tym ozębna, okostna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego.
Tego rodzaju schorzenia rozpoznaje się zarówno u osób młodszych, jak również starszych. Wśród najczęstszych przyczyn chorób przyzębia wyróżnia się między innymi:
- nieodpowiednia higiena zębów
- nieprawidłowy zgryz
- bruksizm – nawykowe zgrzytanie zębami
- zaburzenia w wydzielaniu śliny
- choroby ogólnoustrojowe, na przykład cukrzyca
- zaburzenia hormonalne
- nieodpowiednia dieta
- palenie tytoniu
- nadmierne spożycie alkoholu
- braki w witaminach – awitaminoza
Dziedziną stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia, jest periodontologia.
Paradentoza – najczęściej występująca choroba przyzębia
Wśród najczęściej diagnozowanych chorób przyzębia znajduje się paradentoza, inaczej paradontoza, która nazywana jest także zapaleniem przyzębia.
Paradentoza jest rodzajem infekcji tkanek przyzębia, która może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowy, rozchwiania zębów, a nawet do ich całkowitej utraty.
Główną przyczyną paradentozy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, co prowadzi do nadmiernego odkładania się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Mogą one przedostać się także do kieszonek dziąsłowych, powodując osłabienie struktury zębów. Pewną rolę w rozwoju paradentozy odgrywają także czynniki genetyczne oraz immunologiczne. Schorzenie to częściej występuje u osób palących papierosy.
Pierwszym objawem tej choroby przyzębia jest odsłonięcie się szyjek zębowych, a także zaczerwienienie, dziąseł. Może pojawić się także krwawienie oraz ból. Nie należy lekceważyć tych objawów, ponieważ nieleczona paradontoza może doprowadzić do utraty zębów.
Jak leczy się choroby przyzębia?
Leczenie chorób przyzębia ma przede wszystkim na celu zahamowanie postępowania danego schorzenia, a także powiązane jest z prawidłową higieną jamy ustnej. Dobór odpowiedniej procedury zależy głównie od typu choroby, a także od stopnia jej zaawansowania.
Choroby przyzębia, w tym paradentoza, wymagają wizyty u stomatologa – lekarz będzie mógł wtedy dokładnie sprawdzić stan jamy ustnej, a następnie dopasować właściwe postępowanie.
Najczęściej leczenie w początkowych i umiarkowanych stadiach chorób przyzębia polega na dokładnym oczyszczeniu zębów, czyli tak zwanym skalingu, który usuwa kamień i płytkę nazębną.
W bardziej złożonych, trudnych przypadkach może pojawić się konieczność wykonania innych typów zabiegów, na przykład kiretażu, czyli oczyszczania powierzchni korzenia zęba, a także uzupełnienia ubytków kostnych z wykorzystaniem specjalnych preparatów kościozastępczych.
Leczenie chorób przyzębia, w tym też paradentozy może być również uzupełnione o stosowanie odpowiednich leków, na przykład płynów do płukania ust, antybiotyków przy wystąpieniu zakażenia.
Profilaktyka – zadbaj o odpowiednią higienę przyzębia!
Aby zmniejszyć dolegliwości towarzyszące chorobom przyzębia lub też obniżyć ryzyko zachorowania, należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej.
- Korzystaj ze szczoteczek do zębów z miękkim albo średnio-twardym włosiem.
- Stosowanie z odpowiednich past do zębów przeznaczony dla osób z chorobami przyzębia.
- Myj zęby szczoteczką, wykonując ruchy okrężne lub wymiatające.
- Używaj nici dentystycznych, szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych lub irygatorów.
- Po umyciu zębów zastosuj płukankę do ust, na przykład zawierających odkażającą chlorheksydynę.
- Wykonuj skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy zgodnie z rekomendacją stomatologa.
Podsumowując, jeśli pojawiają się problemy z tkankami przyzębia, w tym także z dziąsłami, nie powinniśmy ich lekceważyć. W takiej sytuacji najlepiej udać się do dobrego stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu chorób przyzębia, aby wykonać badanie i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Prawidłowo leczone choroby przyzębia pozwalają na uzyskanie doskonałych rezultatów – pięknego i zdrowego uśmiechu!
Dodaj komentarz