Pacjentki w ciąży często zastanawiają się, w jaki sposób mają dbać o zęby przez 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Czy powinny stosować specjalną pastę do zębów? Jak wygląda kwestia leczenia próchnicy u pacjentek w ciąży?
Ciąża wpływa na kondycję zębów
Bywa, że zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety pod wpływem ciąży, odbijają się w negatywny sposób na kondycji ich jamy ustnej. Zmiana diety, czy też częste wymioty spowodowane nudnościami w okresie ciąży powodują, że istniejące schorzenia zębów i dziąseł nasilają się.
Bardzo ważna jest świadomość tego, że choroby jamy ustnej oddziałują negatywnie na przebieg ciąży i rozwój płodu w łonie matki. Ma to związek z infekcyjnym charakterem schorzeń jamy ustnej. Szczególnie niebezpieczne są wszelkie choroby przyzębia, zwiększające ryzyko urodzenia dziecka z niską masą, albo zaistnienia przedwczesnego porodu i innych, niemniej groźnych powikłań związanych z ciążą.
Dbanie o zęby przed i w czasie ciąży
Kobieta planująca powiększenie rodziny, oprócz rzecz jasna odwiedzenia gabinetu ginekologa-położnika i zaplanowaniu poczęcia dziecka, powinna także skontrolować stan swoich zębów. Ma on wpływ na zdrowie i życie dziecka. Stomatolog zaplanuje i wdroży właściwe leczenie, prowadzące do podniesienia poziomu higieny jamy ustnej. Dąży się do wyleczenia ubytków oraz ograniczenia lub jeszcze lepiej do wyeliminowania chorób dziąseł i przyzębia.
Jeśli do stomatologa zgłasza się pacjentka, która już jest w ciąży, lekarz przeprowadzi kontrolę stomatologiczną i podejmie leczenie. Co prawda ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia dentystycznego, ale zaleca się przeprowadzanie inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, m.in. kanałowego leczenia, dopiero w II trymestrze ciąży.
W gabinecie stomatologicznym w czasie ciąży trzeba pojawiać się co najmniej raz na trzy miesiące i leczyć schorzenia jamy ustnej, jeśli się pojawią.
Nie można też dopuścić do jakichkolwiek zaniedbań w higienie jamy ustnej ciężarnej. W tym celu panie oczekujące dziecka powinny czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a nawet częściej podczas porannych mdłości, dobrą pastą. Bezpieczna dla ciężarnych będzie pasta Ajona, niezawierająca fluoru. Jego nadmierne nagromadzenie w organizmie przyszłej matki niekorzystnie oddziałuje na nią i na jej nienarodzone dziecko.