W trakcie ciąży kobieta powinna w wysokiej mierze dbać o swoje zdrowie, które ma bezpośredni wpływ na zdrowy rozwój i kondycję jej nienarodzonego dziecka. Z tego względu przyszłe matki pozostają wciąż pod stałą kontrolą ze strony ginekologów -położników, wykonują liczne badania i testy, aby mieć pewność, że ich dziecko rozwija się w pełni prawidłowo. Kobiety ciężarne nie powinny zapominać o tym, aby leczyć w trakcie ciąży także zęby. Ich częste psucie, stany zapalne i paradontoza czy próchnica wpływają negatywnie na dziecko, choć z drugiej strony nie powinny denerwować się wizytą u stomatologa i planowanym leczeniem. Dlatego ważne jest, aby w trybie ciągłym zadbały o szczotkowanie swoich zębów pastą Ajona, która szybko usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie z ich zębów i dodatkowo nie zaszkodzi nienarodzonemu dziecku.
Planowanie ciąży
Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę, przygotowuje się do zapłodnienia w sposób wszechstronny, m.in. biorąc kwas foliowy i odpowiednie witaminy. Prowadzenie zdrowego stylu życia i diety sprzyja zapłodnieniu, ale w okresie takich przygotowań warto zaplanować również wizyty u stomatologa i przeprowadzenie ewentualnego, zaleconego przez dentystę leczenia. Dzięki temu można uniknąć stresujących wizyt u dentysty w trakcie oczekiwania na dziecko.
Leczenie zębów w czasie ciąży
Jeśli jednak ciąża jest niespodzianką dla kobiety, a nie była ona wcześniej pod stałą kontrolą dentysty, może się okazać, że leczenie stomatologiczne w jej przypadku okaże się koniecznością. Ginekolodzy-położnicy zalecają, aby leczenie zębów u kobiet ciężarnych przeprowadzać najlepiej w II trymestrze ciąży. Przed zabiegiem dentystycznym należy poinformować dentystę, że pacjentka jest w ciąży. Wizyty stomatologiczne z reguły nie stanowią żadnego zagrożenia dla dziecka.
Należy pamiętać, że stan zdrowia jamy ustnej w okresie ciąży u kobiety może wpływać na wagę urodzeniową dziecka oraz termin porodu, np. na przyspieszenie urodzenia się dziecka. Dlatego brak leczenia próchnicy i stanów zapalnych rozwijających się w jamie ustnej mógłby dziecku jeszcze bardziej zagrozić. Dziecko jest wówczas narażone na działanie toksyn bakteryjnych.
Dodaj komentarz