Co może być przeciwwskazaniem do ekstrakcji zęba?

DentalSurgicalExtractionZabiegi dentystyczne nie należą do przyjemnych, a w szczególności, jeśli u pacjenta istnieje potrzeba ekstrakcji zęba. Ekstrakcja to nic innego, jak usunięcie zęba. Jest to właściwie rutynowy, prosty zabieg chirurgiczny, o ile nie dotyczy zębów zatrzymanych lub niewyrżniętych. Na czym on właściwie polega od strony technicznej i czy są przeciwwskazania do jego wykonania?

Zabieg ekstrakcji

Ekstrakcja, czyli usunięcie lub wyrwanie zęba, to zabieg chirurgiczny dokonywany w gabinetach stomatologicznych. Polega on na przerwaniu ciągłości włókien ozębnej, która stanowi bezpośrednie połączenie pomiędzy zębem a kością. Następnie dentysta wyjmuje ząb z zębodołu. W zasadzie wyrwanie zęba powinno być dokonywane tylko wtedy, gdy nie ma żadnych szans na jego uratowanie lub jego pozostawienie w zębodole stanowiłoby ryzyko powstania poważnej infekcji.
Nie zawsze ekstrakcję zęba w ogóle można przeprowadzić. Istnieją pewne przeciwwskazania, które absolutnie wykluczają dokonanie zabiegu.

Przeciwwskazania bezwzględne

W przypadku występowania u pacjenta przeciwwskazań bezwzględnych, nie można w ogóle, w żadnym przypadku usunąć zęba. Zalicza się do nich fakt występowania zęba w pobliżu lub bezpośrednio w guzie nowotworowym lub w naczyniu krwionośnym.

Przeciwwskazania względne

Dla pacjenta przeciwwskazaniem względnym, które wymusza odpowiednie przygotowanie do zabiegu ekstrakcji zęba, będzie przewlekłe, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, szczękościsk czy opryszczka. Zalicza się takie przypadki do przeciwwskazań względnych miejscowych.

Występują także przeciwwskazania względne ogólne, takie jak białaczka, hemofilia, niedokrwistość, anemia, małopłytkowość, cukrzyca, choroby serca, choroby psychiczne, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby, nerek, reumatyczne, ciąża, nadczynność tarczycy, a nawet miesiączka. Generalnie chora osoba, np. na grypę czy anginę, powinna najpierw wyleczyć się z niej, nim zostanie dopuszczona do zabiegu ekstrakcji zęba.

Często usunięcie zębów jest wynikiem ich całkowitego zainfekowania próchnicą. Można uniknąć takich sytuacji, jeśli dba się o higienę jamy ustnej, w czym pomaga pasta Ajona, szybko zwalczająca chorobotwórcze bakterie żyjące w naszej jamie ustnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*