Co można zrobić ze złamanym zębem?

DentalSurgicalExtractionNawet przy prowadzonej prawidłowo higienie jamy ustnej, z użyciem najlepszych past, takich jak Ajona, czyszczeniu zębów po każdym posiłku i częstych wizytach w gabinecie stomatologicznym, czasem nie można ustrzec się mechanicznych urazów zębów. W ich wyniku może dojść do złamania lub wyszczerbienia szkliwa. Jakie metody leczenia mogą zaproponować nam dentyści w przypadku zgłoszenia się do ich gabinetu z problemem złamanego zęba?

Ekstrakcja w ostateczności

Złamany ząb nie jest jednoznacznie skazany na ekstrakcję (wyrwanie). Można go uratować na szereg różnych sposobów. Jeśli więc jeden dentysta od razu wskazuje na konieczność wyrwania pozostałości po złamanym zębie, powinniśmy zasięgnąć opinii innego specjalisty.

Jeśli dojdzie do urazu i mechanicznego złamania czy ukruszenia zęba, w pierwszej kolejności, w jak najkrótszym czasie należy skontaktować się ze stomatologiem. Pozwoli to nie tylko być może uratować zęba, ale uniknąć groźnych, bolesnych powikłań. Im szybciej pacjent trafi na fotel dentystyczny tym lepiej, a jeśli zachowa ułamany fragment zęba, można dokonać jego reimplantacji lub po prostu przykleić go do zęba tkwiącego w dziąśle przy użyciu kleju stomatologicznego.

Rekonstrukcja złamanego zęba

W przypadku braku ułamanej części zęba lub nieprawidłowego jej przechowywania, stomatolog może zaproponować pacjentowi inne metody rekonstrukcji zęba. Są one zależne od stanu uzębienia danej osoby, przyczyn ukruszenia zęba i skali uszkodzenia, z jakim dentysta ma do czynienia.

Przy niewielkich ubytkach zalecane jest ich uzupełnienie przy użyciu materiały światłoutwardzanego. Takie wypełnienie kompozytowe można idealnie dobrać pod względem kolorystycznym do pozostałych zębów. Jest trwałe i solidne, a jego zaletą jest ponadto to, że można je wykonać w stosunkowo krótkim czasie. Alternatywnie można wykonać na ukruszonym zębie licówki, czyli porcelanowe, cienkie nakładki, które nakleja się na zewnętrzną część zębów. Są bezpieczne dla zębów, ale niestety nie każdego będzie na nie stać.

Przy głębszym złamaniu zębów w pierwszej kolejności dentysta zleca wykonanie prześwietlenia RTG zęba, wykonuje leczenie kanałowe, jeśli jest taka konieczność oraz uzupełnia ubytek wkładem koronowo-korzeniowym, na które nakładana jest porcelanowa korona. Sztyft mocujący najczęściej wykonany jest z włókna szklanego. Jeśli ząb złamał się poniżej linii dziąsła, stomatolog zaproponuje odbudowę na pozostałym korzeniu, który zostanie wyciągnięty ku górze.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*