Co negatywnie wpływa na szkliwo zębów?

250px-Tooth_Section_numbered-2.svgPierwszą, zewnętrzną warstwą każdego naszego zęba stanowi szkliwo, które traktowane jest jako zbroja wewnętrznych warstw uzębienia. To szkliwo na co dzień zmaga się z atakami bakterii i wszelkimi ogniskami chorobowymi. Szkliwo nie jest niestety niezniszczalne. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, złe nawyki żywieniowe czy urazy mechaniczne mogą zniszczyć szkliwo, przez co ząb będzie narażony na urazy i działalność bakterii. Zęby staną się słabe, wrażliwe i stracą swój dobry wygląd. Szkliwo może zniszczyć wiele rzeczy – sprawdźmy jakie.

Czym jest szkliwo?

Dla przypomnienia warto powiedzieć, że szkliwo zębów to zewnętrzna tkanka okalająca ząb i chroniąca zębinę. Szkliwo występuje w obrębie całej korony zęba i jest to zdecydowanie najtwardsza tkanka, jaką można znaleźć w organizmie człowieka. Budulcem szkliwa są związki nieorganiczne, niewielka ilość fluoru, manganu oraz węglanu wapnia. U zdrowego człowieka szkliwo powinno działać jak tarcza ochronna, chroniąc zęby przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Także szkliwo zapobiega nadmiernemu ścieraniu się zębów podczas takich prozaicznych czynności jak jedzenie czy picie. Szkliwo jest bezbarwne, ale przy niewłaściwej diecie na jego powierzchni mogą pojawiać się widoczne gołym okiem przebarwienia.

Wraz z upływem czasu szkliwo zęba ulega starciu, ponieważ znajduje się w ciągłym użyciu, dlatego osoby w podeszłym wieku mają zęby bardziej wrażliwe i słabsze niż osoby młode. Nie można jedynie dopuścić do przedwczesnego zniszczenia szkliwa, a niestety dentyści coraz częściej mają do czynienia z takim problemem.

Czynniki wpływające negatywnie na szkliwo

Nawet przy codziennej higienie jamy ustnej możemy powodować, że nasze szkliwo będzie się szybciej ścierało. Może to być skutkiem zbyt silnego, agresywnego czyszczenia zębów, przy użyciu zbyt twardej szczoteczki. Nie należy zbyt mocno dociskać szczoteczki do zębów podczas codziennego ich mycia. Oprócz szkliwa, zniszczeniu może wówczas ulec dziąsło.

Nocne zgrzytanie i zbyt mocne zaciskanie zębów również negatywnie wpływa na szkliwo zębów. Osoby zgrzytające zębami przez sen najczęściej w ten sposób odreagowują stres dnia codziennego. Aby ograniczyć zgrzytanie, warto wykonać specjalną, silikonową lub akrylową szynę, w której można spać. Dzięki niej to powierzchnia szyny ulegnie zniszczeniu przez zgrzytanie, a nie szkliwo zębów.

Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na szkliwo są złe nawyki żywieniowe. Między innymi, spożywanie cytrusów i natychmiastowe mycie po nich zębów powoduje, że osłonka nabyta szkliwa jest rozpuszczana a szkliwo narażone jest na zniszczenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*