Przykrą i wstydliwą dolegliwością, z którą zmaga się tysiące ludzi na całej Ziemi jest niestety nieświeży oddech. Część osób, które dotyka ten problem zupełnie się nim nie przejmują. Są to osoby nieprzywiązujące jakiejkolwiek wagi do higieny, nie tylko jamy ustnej, ale i całego ciała. Czasem też przez dłuższy czas możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że dotyka nas problem nieświeżego oddechu. Odczuwamy wstyd, jeśli ktoś zwróci nam na to uwagę. Można szybko sprawdzić, jaki zapach ma nasz oddech, chuchając na swoją dłoń i wąchając ją bezpośrednio potem. Jeśli oddech rzeczywiście jest nieświeży, najlepiej jak najszybciej coś z tym zrobić i uwolnić się od krępującej dolegliwości.
Incydentalnie nieświeży oddech
Bywa, że zapomnimy umyć zębów, albo zaspaliśmy do szkoły czy pracy i wybiegliśmy z domu niemalże w piżamie, zapominając o myciu zębów. Jest to trudne do wyobrażenia, ponieważ racjonalnie rzecz ujmując wystarczy 5 minut, aby doprowadzić naszą twarz, łącznie z zębami, do odpowiedniego stanu. Nawet krótkotrwałe czyszczenie zębów pastą Ajona powoduje, że bakterie w naszej jamie ustnej są skutecznie likwidowane. Dodatkowo, pasta Ajona zabije nieświeży oddech i możemy spokojnie biec na autobus do pracy czy szkoły. Mycie zębów rano i wieczorem powinno być obowiązkowym punktem każdego dnia, niezależnie od tego, jak wiele mamy spraw na głowie do załatwienia i jak bardzo danego dnia jesteśmy zmęczeni.
Chronicznie nieświeży oddech
Jeśli pomimo zachowywania elementarnych zasad higieny jamy ustnej nadal śmierdzi nam z ust, to możemy mieć do czynienia z chronicznie nieświeżym oddechem. Taka przewlekła postać problemu nieświeżego oddechu może być dość poważną sprawą, nie tylko w odniesieniu do utrudniania nam nawiązywania kontaktów międzyludzkich. Może być symptomem poważnej choroby.
Warto o swoim krępującym problemie powiedzieć dentyście, który zaleci odpowiednie leczenie. Przyczyną chronicznie nieświeżego oddechu może być występowanie w jamie ustnej nadmiernej ilości specyficznych bakterii. Suchość w ustach, czyli brak śliny lub jej niedobór, również prowadzą do nieświeżego oddechu. Ślina bowiem kontroluje mikroflorę w jamie ustnej, dlatego też jej niedobór wywołuje przykre skutki, z psuciem zębów i chronicznie nieświeżym oddechem włącznie. Przyjmowanie niektórych leków, infekcje płuc, cukrzyca, czy zaburzenie pracy nerek i wątroby to kolejne przyczyny, dla których może występować problem nieświeżego oddechu w formie przewlekłej.
Dodaj komentarz