Co robić gdy zęby się kruszą?

Równe, białe zęby jak z reklamy to marzenie nie jednej osoby. Rzeczywistość jednak może dalece odbiegać od ideału pokazanego w spocie. Zła higiena jamy ustnej, niewłaściwa dieta i spożywanie dużych ilości kawy czy herbaty, oraz gazowanych napojów słodzonych, powodują, że zęby niszczeją, ciemnieją, a także mają mniej zwartą strukturę. To może doprowadzić do kruszenia zębów. Jak postępować w takich przypadkach i jak przeciwdziałać niszczeniu zębów?

Najważniejsza higiena

Nic nie zastąpi prawidłowego czyszczenia zębów. Co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem każdy z nas powinien czyścić zęby i usuwać nagromadzone w jamie ustnej bakterie. Do tego celu warto wykorzystać pastę Ajona, która w kilka chwil usunie wszystkie bakterie z płytki nazębnej i ją samą. Dzięki temu zęby będą krystalicznie czyste i na dłużej zachowają wspaniałą kondycję zdrowotną. Bez szczotkowania zębów, korzystania z nici dentystycznych i płynów do płukania ust, szybko doprowadzimy do groźnych chorób jamy ustnej, między innymi do próchnicy, w wyniku której możemy stracić nawet wszystkie nasze zęby.

Po ukruszeniu zęba

Jeśli zaniedbaliśmy profilaktykę zębów, może się okazać, że zaczną się one kruszyć. Ukruszenie zęba może być również wynikiem mechanicznego uszkodzenia szczęki, w wyniku wypadku. Jeśli mamy ukruszonego zęba, musimy jak najszybciej umówić się na wizytę do dentysty, aby skutecznie zniwelować skutki takiego przykrego zdarzenia.

Zęby kruszyć się mogą w wyniku dużych ubytków próchnicowych, powodujących postępującą destrukcję tkanek zęba. Dojść może do odłamania fragmentu szkliwa. To wszystko spowodowane jest rzecz jasna niewłaściwą higieną jamy ustnej i brakiem regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym.

Z ukruszonym zębem trzeba zgłosić się do stomatologa, informując go, z czym mamy problem. Dzięki temu niewątpliwie uda nam się przyspieszyć termin wizyty. Szybka reakcja jest bardzo ważna, ponieważ jeśli ząb jest żywy, to jego ukruszenie może spowodować dalsze, przykre zmiany. Narażamy w ten sposób miazgę zębową na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym na przykład bakterii bytujących w jamie ustnej.

Leczenie zębów

Stomatolog naprawi ukruszony ząb, dokonując jego odbudowy z użyciem na przykład materiałów kompozytowych, czyli plomby światło utwardzanej. Jeśli ułamany ząb nie kwalifikuje się do wypełnienia, należyto wyrwać i zastąpić protezą lub implantem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*