Nadwrażliwość zębów jest częstą dolegliwością u pacjentów w różnym wieku, choć często nie zdają sobie oni sprawy z istniejącej choroby. Z resztą, bywa, że nadwrażliwość pojawia się tylko incydentalnie i nie jest zbyt uciążliwa dla danej osoby. Jeśli jednak pacjent odczuwa przenikliwy, ostry ból w okolicy danego zęba czy kilku zębów przy każdorazowym wypiciu gorącego lub zimnego napoju lub zjedzeniu posiłku o skrajnej temperaturze, można mówić o chronicznej nadwrażliwości zębów. Warto sprawdzić, co właściwie wywołuje tak silny ból przy nadwrażliwości zębów? Nie jest prawdą, że nadwrażliwość dotyka tylko osób, które mają problemy z zachowaniem elementarnych zasad higieny jamy ustnej. Może ona dotknąć także i tych, którzy na co dzień bardzo skrupulatnie dbają o zęby.
Zasady higieny jamy ustnej
Brak higieny jamy ustnej, albo niewłaściwe czyszczenie zębów może rzecz jasna prowadzić do nadwrażliwości zębów i dziąseł, choć nie można powiedzieć, aby był to jedyny powód powstania takiego problemu. Aby ograniczać jednak ryzyko jego występowania, warto na co dzień stosować pastę Ajona, który nie dopuszcza do próchnicy i psucia zębów, zabijając w krótkim czasie 100% bakterii w jamie ustnej. Dzięki paście Ajona w sposób wszechstronny możemy zadbać o nasze zęby.
Co boli?
Nadwrażliwość zębów jest chorobą mocno rozpowszechnioną. Wielu pacjentów pomimo odczuwania codziennego bólu, nie zgłasza się ze swoją dolegliwością do lekarza dentysty, choć można skutecznie zapobiegać występowaniu bólu zębów przy kolejnych atakach.
Przy nadwrażliwości zębów nie boli stricte cały ząb, ale jego wewnętrzna część. Pamiętajmy, że nasze zęby pokrywa szkliwo, będące warstwą ochronną dla miazgi zębowej występującej wewnątrz każdego zęba. Jeśli szkliwo jest cienkie, to ząb przestaje być właściwie chroniony przed działalnością bakterii, przed ścieraniem i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym termicznych i chemicznych. Pod szkliwem bezpośrednio znajduje się zębina, mniej wytrzymała od szkliwa, zbudowana z sieci kanalików, za pośrednictwem których bodźce zewnętrzne są przenoszone do tkanki miękkiej zęba, czyli do miazgi. Miazgę tworzą nerwy i naczynia krwionośne.
Odsłonięta zębina powoduje, że negatywne bodźce bólowe są natychmiast przenoszone do miazgi, przez co odczuwamy dotkliwy ból w całej okolicy zęba.
Przyczyną nadwrażliwości bywa uszkodzenie szkliwa zębów nawet przy zbyt energicznym szczotkowaniu zębów. Nawet więc czynności higieniczne w jamie ustnej należy wykonywać z dozą rozwagi.
Dodaj komentarz