Człowiek ma jeden komplet zębów stałych na całe życie. Wyrzynają się one w okolicach 6-8 roku życia i od tej pory służą przez cały czas danej osobie, aż do jej śmierci. Wiele osób w wieku już 30-40 lat musi pogodzić się z utratą wielu zębów. Często jest to spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej. Pomimo, że dbanie o zęby nie jest trudnym obowiązkiem i nie wymaga poświęcania na ten cel zbyt dużo czasu, to jednak wielu z nas nie myje zębów, albo zapomina, że trzeba je szczotkować dwa razy dziennie, przez 2-3 minuty, z wykorzystaniem dobrej szczoteczki do zębów i pasty, np. Ajona. Taka pasta w ciągu mycia wieczornego czy porannego skutecznie usuwa wszystkie nagromadzone w jamie ustnej bakterie, które mogłyby spowodować powstanie próchnicy czy stanu zapalnego.
Istnieje wiele czynników, które niszczą zęby, a często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy na nie narażeni. Czego nie robić, aby szkliwo i zęby były zdrowe, a nasz uśmiech piękny?
Spożywanie napojów gazowanych, kawy i herbaty i soków owocowych
Wszystkie wymienione powyżej pokarmy mają odczyn kwaśny. Pomimo, że na przykład soki owocowe – pomarańczowy, czy jabłkowy, mają wiele ważnych dla organizmu witamin i mikroelementów, to ich nadmierne picie może powodować niszczenie szkliwa. Spożywanie kwasowych pokarmów prowadzi do niszczenia zębów i jest to jeden z czynników, które może narazić nas w stosunkowo krótkim czasie na utratę niektórych zębów i konieczność odwiedzenia protetyka. Jeśli już chcemy pić soki i napoje gazowane, powinniśmy pić je przez słomkę, dzięki czemu szybko trafią do przełyku i nie będą miały zbyt dużego kontaktu z zębami.
Owoce i soki owocowe
Jeśli na przekąski lub drugie śniadanie zjadamy jabłko czy pomarańczę albo banana, mamy poczucie, że jest to korzystne dla naszego organizmu. Jest to jak najbardziej prawdą, ale uwaga! Owoce i soki owocowe spożywane między posiłkami powodują powstawanie nadżerek w jamie ustnej. Aby nie dopuścić do ich pojawiania się, należy jeść owoce na raz, a nie np. przez godzinę pokrojone cząstki jabłek lub innych owoców.
Szczotkowanie zębów nie zawsze korzystne
Jest to istny paradoks, ponieważ jeśli by zapytać każdego z nas, czy mycie zębów może powodować niszczenie ich szkliwa, niewątpliwie odpowiemy przecząco. Tymczasem, na nasze zęby niewłaściwie wpływa szczotkowanie ich bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów. Należy odczekać jakiś czas po jedzeniu ich, albo wypłukać jamę ustną wodą lub specjalnym płynem do płukania.
Dodaj komentarz