Co zrobić, gdy dziąsła się cofają?

zębyPodobnie jak zęby, również i nasze dziąsła narażone są na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Niewłaściwe szczotkowanie zębów, brak higieny jamy ustnej, albo zła dieta – wszystko to może prowadzić do powstania różnorodnych chorób przyzębia. Jedną z takich dolegliwości jest zjawisko cofania się dziąseł. Problem ten najczęściej dotyka osoby dojrzałe bądź seniorów, ale może też w niektórych przypadkach wystąpić u osób całkiem młodych, albo wręcz nastolatków. Z czego wynika cofanie się dziąseł i jak przeciwdziałać czy leczyć tą dolegliwość?

Odsłonięcie szyjek zębowych

W wyniku cofania się dziąseł, następuje odsłonięcie szyjek zębowych, przez co stają się one bardzo wrażliwe na zimne i ciepłe pokarmy i napoje. Szyjki zębowe są pozbawione warstwy ochronnej szkliwa, przez co wrażliwa część zęba jest odsłonięta i wystawiona na działanie czynników zewnętrznych.

Jeśli u pacjenta nastąpiło cofnięcie się dziąseł, stomatolog może wypełnić ubytek specjalnym wypełniaczem.

Powody cofania się dziąseł

Zjawisko cofania się czy podnoszenia dziąseł może mieć różne podłoże. W wielu przypadkach przyczyna dolegliwości jest prozaiczna, mianowicie wynika ona z nieprawidłowego szczotkowania zębów. Dentyści zalecają, aby szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przy użyciu odpowiedniej pasty do zębów. Wielu stomatologów poleca pastę Ajona, która szybko usuwa wszystkie bakterie z naszej jamy ustnej. Pasta ta dodatkowo nie podrażnia dziąseł, a wręcz przeciwnie – ma łagodzące działanie. Ważne jest, aby szczoteczką czyścić zęby wykonując ruchy wymiatające. Należy trzymać szczoteczkę w jamie ustnej pod kątem 45 stopni w stosunku do dziąsła. Nie ma znaczenia, jak czyścimy powierzchnie żujące zębów, jako że nie stykają się one z dziąsłami i szczoteczka w takim wypadku na pewno nie uszkodzi powierzchni przyzębia.

Dodatkowo, jeśli u pacjenta już pojawił się problem odsłoniętych szyjek zębowych, muszą oni używać do szczotkowania zębów jedynie miękkich szczoteczek.

Innym powodem cofania się dziąseł jest zgrzytanie zębów, zwłaszcza w czasie snu. Osoby śpiące same w pokoju mogą nawet nie wiedzieć, że cierpią na to schorzenie, ale jeśli budzimy się z bólem twarzy i głowy, może to oznaczać, że zgrzytamy zębami. Prowadzi to z kolei do problemów z dziąsłami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*