Co zrobić, gdy żeby reagują na zimno?

lódWiele osób boryka się z problemem nadwrażliwości zębów na zimno. Jest to sprawa dokuczliwa i z pewnością przeszkadzającą w codziennym życiu. Także okres jesienno – zimowy nie wpływa korzystnie na ten stan. Miłośnicy chłodnych napojów i deserów zmagają się z tym problemem niemalże każdego dnia. Jak możemy sobie pomóc w tej trudnej i uciążliwej sytuacji i czym tak naprawdę spowodowany jest ból?

Problem powszechnie występujący…

Jeśli odczuwasz ból zębów po wypiciu zimnego napoju, jedzeniu lodów lub w czasie silnego, zimnego wiatru, to z pewnością cierpisz na nadwrażliwość szyjek zębowych. Choroba ta jest niestety bardzo dokuczliwa, choć na szczęście nie należy do poważnych. Zmusza jednak do tolerowania jedynie letnich temperatur, przez co ogranicza spożywanie innych płynów i posiłków. Cechą charakterystyczną tej przypadłości jest silny ból, bardzo szybko powstający i tak samo znikający. Zimne bodźce dają natychmiastową reakcję.

Skąd się to bierze?

Nadwrażliwość szyjek zębowych jest często skutkiem chorób takich jak zapalenie dziąseł, obecność kamienia, osadu i wielu innych. Miejscem najbardziej wrażliwym jest właśnie część zęba znajdująca się przy dziąśle. Szkliwo jest w tym miejscu najcieńsze i najbardziej narażone na szkodliwe działanie. Osobom w starszym wieku zdarza się samoistne obsuwanie dziąseł. Należy pamiętać o prawidłowym szczotkowaniu zębów. Nie powinniśmy szorować ich jak przysłowiowej ,,plamy na dywanie”. W taki sposób nie pomagamy naszemu uzębieniu, a pogarszamy jego stan. Poza tym pewnie niewiele osób wie, że jednym z podstawowych czynników wywołujących powstawanie ubytków w zębach jest ich zaciskanie i zgrzytanie. Choroba ta to bruksizm. Występuje najczęściej w nocy podczas snu.

Jak rozwiązać ten problem?

Najważniejszą kwestią jest znalezienie przyczyny nadwrażliwości zębów. Jeśli stwierdzono, że złe mycie zębów zainicjowało proces chorobowy, należy koniecznie zmienić szczoteczkę i technikę czyszczenia. Natomiast w przypadku zapalenia dziąseł sprawa jest bardziej skomplikowana. W tym wypadku powinniśmy udać się na profesjonalne oczyszczanie, które może wykonać jedynie dentysta. Nadwrażliwość często pojawia się także od razu po usunięciu kamienia. Nie trwa jednak wtedy zbyt długo. Zęby zostają pokryte specjalnym lakierem, który uniemożliwia przedostawanie się zimna do szyjek zębowych. W leczeniu tej niechcianej przypadłości pomocne mogą okazać się także specjalne pasty do zębów. Jedną z nich jest Ajona, która likwiduje 100% bakterii w jamie ustnej, dzięki czemu procesy chorobowe nie postępują tak szybko. Musimy kontrolować to, co się dzieje. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z problemem, powinniśmy skorzystać z pomocy dentysty. On w swoim asortymencie znajdzie dla nas odpowiedni lakier, którym pokryje odsłonięty korzeń zębowy i zamknie wszelkie ubytki. Innymi sposobami są wypełnianie (plombowanie) i fluoryzacja (nakładanie przez dentystę specjalnej foremki z żelem na zęby pacjenta – zabieg trwa kilka minut). Czasem zdarza się tak, że po założeniu plomby pacjent nadal odczuwa ból. Nie jest to jednak nic dziwnego, ponieważ najczęściej znika on samoistnie tego samego dnia i nie ma konieczności usuwania wypełnienia.

Pamiętajmy, że o zęby trzeba dbać przez całe życie. Nie dopuszczajmy do tego, aby ból stawał się coraz silniejszy. Nie bagatelizujmy go. Tabletki przeciwbólowe nie rozwiążą całkowicie tego problemu. Dentysta też człowiek, więc jeśli trzeba skorzystać z jego usług, to nie wahajmy się.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*