W wielu przypadkach może dojść do poważnego uszkodzenia zęba, w postaci złamania jego części. Uderzenie, inny uraz mechaniczny, spożywanie twardych pokarmów – to tylko jedne z wielu sytuacji, kiedy mogą nas spotkać takie nieprzyjemne konsekwencje. Co wtedy robić?
Czy ząb jest stracony?
Panuje powszechne przekonanie, że złamanego zęba nie da się już uratować, a jego pozostałość tkwiącą w dziąśle pacjenta trzeba po prostu usunąć. Jest to błędne rozumowanie, szkodliwe dla osób, którym przydarzyła się taka sytuacja. Stomatolodzy dysponują wieloma narzędziami i środkami, które pozwolą na odbudowę złamanego zęba. Metoda rekonstrukcji uzależniona jest zwykle od tego, w jakim stanie jest złamany ząb i ile pieniędzy na ten cel może przeznaczyć pacjent.
Pierwszym krokiem, jaki wykonuje stomatolog u pacjenta zgłaszającego się ze złamanym zębem, jest wykonanie zdjęcia rtg zęba. Na tej podstawie można wskazać, czy ząb można uratować, czy też nie. Złamana korona zęba, czyli część wystająca nad dziąsłem, jest stosunkowo niewielkim problemem, o ile ząb nie był leczony kanałowo, a złamanie nie jest zbyt głębokie. W takim przypadku dentysta leczy ząb, wykonuje wkład koronowo-korzeniowy oraz koronę.
Z kolei, jeśli złamany ząb jest martwy, czyli po leczeniu kanałowym, stomatolog sprawdza, czy jego korzeń jest w dobrym stanie i czy nie ma zmian okołowierzchołkowych. Pozytywna ocena powoduje, że również i w takim przypadku można wykonać wkład koronowo-korzeniowy i koronę.
Trzecim rozwiązaniem dla pacjenta jest wyrwanie pozostałości złamanego zęba, jeśli jest taka konieczność i zastąpienie go protezą bądź implantem. Jest to konieczne, gdy RTG zęba pokaże korzeń kwalifikujący się do ekstrakcji. Głębokie złamanie zęba uszkadza korzeń i niestety, musi być on usunięty. Jednocześnie, można wstawić na powstałe miejsce implant, a pacjent wychodzi z gabinetu stomatologa z nowym zębem. Jest to jednak dosyć kosztowne rozwiązanie. Nie można go zastosować, jeśli korzeń usuwany jest z powodu infekcji w zębodole. Trzeba wówczas poczekać, aż kość się zagoi i dopiero wówczas przystąpić do leczenia implantologicznego.
Co powinien zrobić pacjent?
Przy złamaniu zęba pacjent powinien jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie specjalista podejmie decyzję o dalszej drodze leczenia. Ważne jest, aby pacjent zawsze dbał o swoje uzębienie, co pozwoli na utrzymanie zębów i ich korzeni w dobrym stanie. Czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem przy użyciu dobrej pasty takiej jak Ajona będzie absolutną koniecznością. Być może dzięki takim zdrowym nawykom będzie możliwość odbudowania zęba na pozostałym korzeniu tkwiącym w dziąśle, nawet po poważnym złamaniu.
Dodaj komentarz