Co żyje na naszej szczoteczce do zębów?

szczoteczkiNieprawidłowe czyszczenie i pielęgnowanie szczoteczki do zębów prowadzi do zasiedlenia jej włosia i innych elementów, przeróżnymi drobnoustrojami, które mogą być potencjalnie chorobotwórcze. Dlatego wówczas nawet regularne mycie zębów, takimi pastami jak Ajona, niekoniecznie przyniesie spodziewane rezultaty, a nawet może działać negatywnie na stan zdrowia całego organizmu pacjenta.

100 mln drobnoustrojów

Badania nad szczoteczkami do zębów wykonane na uniwersytecie w Manchesterze wykazały, że na ich powierzchni może w ekstremalnych przypadkach znajdować się nawet 100 mln różnych drobnoustrojów. Za każdym razem, kiedy wprowadzamy szczoteczkę do zębów do jamy ustnej, wraz z nią trafiają do niej miliony bakterii, bytujących na jej główce, rączce i przede wszystkim na włosiu szczoteczki.

Jakie drobnoustroje znajdziemy na szczoteczce?

Na szczoteczkach rozwijają się bakterie gnilne, które mogą rozmnażać się dzięki resztkom organicznym, jakie znajdziemy na szczoteczce po użyciu. Nawet przy gruntownym płukaniu szczoteczki nie usuniemy z niej wszystkich zanieczyszczeń, dlatego zaleca się okresowe wyparzanie wrzątkiem. Nie zaleca się przechowywanie szczoteczek w wilgotnych miejscach, w szczelnie zamkniętych pojemnikach, ponieważ wtedy bakterie gnilne mają najlepsze warunki do rozwoju.

Drugą dużą grupą drobnoustrojów na naszych szczoteczkach do zębów stanowią bakterie fekalne, głównie Pseudomonadaceae z coli oraz Enterobacteriaceae. Trafiają one na szczoteczkę w szczególności w tych domach, w których toaleta znajduje się w łazience. Szczoteczki ustawione obok muszli toaletowej łatwo trafiają na szczoteczkę, zwłaszcza jeśli nie zamykamy klapy sedesowej podczas spłukiwania wody. Drobnoustroje fekalne powodują choroby jelit i mogą stać się przyczyną ogólnoustrojowego zatrucia.

Na szczoteczce znajdziemy bakterie powodujące zapalenia jamy ustnej, które znajdują się pomiędzy włóknami szczoteczki. Odpowiadają za próchnicę, choroby przyzębia, a także za powstawanie w obrębie jamy ustnej aft i zajadów.

Można także zidentyfikować na szczoteczce wirusy chorób żołądkowo-jelitowych, grypy, a nawet wirus HPV odpowiadający za zapalenie wątroby oraz wirus HIV.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*