Dlaczego u niektórych pacjentów paradontoza i zapalenia dziąseł pojawiają się nagminnie? Winna może być niewłaściwa higiena jamy ustnej. Każdy z nas powinien co najmniej dwa razy dziennie czyścić zęby z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. Gwarantuje ona szybkie usuwanie do 100 proc. bakterii z naszych ust – zębów i dziąseł. Poza tym, zła kondycja dziąseł może być też spowodowana innymi przewlekłymi schorzeniami, na które cierpi pacjent – przede wszystkim przez cukrzycę.
Szybkie namnażanie bakterii w cukrzycy
Osoby chorujące na cukrzycę, bez względu na jej typ, powinny mieć świadomość tego, że wpływa ona negatywnie na stan zębów i dziąseł. Wysoka glikemia, czyli zbyt duże stężenie glukozy we krwi pacjenta, które nie jest regulowane lekami doustnymi lub iniekcjami insuliny, oddziałuje na pracę różnych organów i narządów w organizmie człowieka. Spowodowane jest to tym, że rosnące stężenie cukru sprzyja nadmiernemu namnażaniu się bakterii m.in. w jamie ustnej. Na zębach narasta płytka nazębna, która złożona jest z bakterii. To z kolei prowadzi do kamienia nazębnego i odsłaniania się szyjek zębowych. Dziąsła obniżają się, krwawią, stają się bolesne, a zęby zaczynają się chwiać. To najprostsza droga do utraty całego uzębienia, na dodatek w stosunkowo bardzo krótkim czasie.
Jeśli na bieżąco diabetyk nie będzie usuwał płytki nazębnej, musi liczyć się z występowaniem różnorodnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej.
Paradontoza i zapalenie dziąseł
Według szacunków ekspertów, u diabetyków występuje nawet 4-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na zapalenie dziąseł niż u osób bez cukrzycy. Dlatego też cukrzycy powinni na bieżąco usuwać płytkę nazębną, szczotkując jamę ustną oraz często odwiedzać gabinet dentystyczny w celu usuwania mechanicznie kamienia nazębnego. W przeciwnym wypadku muszą liczyć się z zapaleniem dziąseł, objawiającym się ich zaczerwienieniem, opuchlizną, nadwrażliwością i krwawieniem.
Cukrzycy są też narażeni na występowanie paradontozy, która spowodowana jest przewlekłym, nieleczonym zapaleniem dziąseł. Może skutkować ona obniżaniem się dziąseł i poluzowaniem zębów. Pojawiają się też nadwrażliwości i dolegliwości bólowe.
Dodaj komentarz