Cukrzyca a nasze zęby

cukrzyca_2550152Coraz częściej u ludzi w różnym wieku diagnozowana jest cukrzyca. To poważne schorzenie oddziałuje na wszystkie aspekty życia człowieka. Musi on podporządkować swoje życie chorobie, lecząc się zgodnie z zaleceniami diabetyka i prowadząc dietę. Cukrzyca ma też bezpośredni wpływ na uzębienie chorego. Czy zęby u cukrzyków psują się szybciej niż u osób o odpowiednim stężeniu glukozy we krwi?

Higiena jamy ustnej

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że regularne czyszczenie zębów dobrą pastą, np. pastą Ajona, co najmniej dwa razy dziennie każdego dnia i po każdym dużym posiłku, pozwala na wszechstronne zadbanie o zęby. Dzięki podstawowej higienie jamy ustnej oczyszczamy ją z wszelkich chorobotwórczy bakterii. Aby mieć pewność, że nasze zęby znajdują się w dobrej kondycji co najmniej raz w roku trzeba wybrać się do dentysty. Osoby chorujące na cukrzycę powinni odwiedzać stomatologa jeszcze częściej i dbać restrykcyjnie o swoją jamę ustną.

Są oni bowiem bardziej narażeni na choroby zębów i dziąseł. Szybciej rozwija się u nich próchnica, a dziąsła mogą być objęte stanem zapalnym i paradontozą. Diabetycy narażeni są na ropnie dziąseł, zakażenia grzybicze i choroby przyzębia, pieczenie i suchość w ustach czy zaburzenia smaku. Dlatego też częste wizyty u dentysty są koniecznością, aby utrzymać zęby w dobrej kondycji pomimo leczenia się na cukrzycę.

Częste wizyty konieczne

Cukrzycy powinni nawet 4 razy do roku odwiedzać dentystę, aby w odpowiednio wczesnym stadium ewentualnej choroby jamy ustnej zauważyć problem i rozpocząć efektywne leczenie. Stomatolog na każdej wizycie oceni stan zębów i dziąseł, wykryje też problemy z przyzębiem na wczesnym etapie ich zaawansowania.

Co trzy miesiące warto zgłaszać się do tego samego stomatologa, a pacjent ponadto powinien poinformować swojego lekarza o cukrzycy i trybie jej leczenia. Jeśli cukrzyk kontroluje poziom cukru we krwi, w zasadzie nie ma przeciwwskazań do tego, aby był leczony tak jak każdy inny, zdrowy pacjent.

U cukrzyków z uwagi na suchość w ustach i brak wystarczającej ilości śliny, stosunkowo łatwo mogą rozwijać się stany zapalne. Zęby i dziąsła nie są chronione przez ślinę przed bakteriami i chorobami grzybiczymi, na przykład przed pleśniawkami.