Czy ciąża rzeczywiście wpływa ujemnie na zęby?

adult-18604_1280W zbiorowej świadomości społecznej panuje przeświadczenie mówiący o tym, że w ciąży zęby kobiety bardziej narażone są na powstawanie ubytków próchniczych niż poza tym okresem. Czy rzeczywiście tak jest? Jak dbać o uzębienie w ciąży, aby nie zniszczyć sobie zębów?

To tylko stereotyp

Ciąża tylko w niewielkim stopniu wpływa na stan uzębienia przyszłej matki. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety mogą powodować nadwrażliwość dziąseł i zębów. Niemniej, intensywne ogniska zapalne, próchnica, krwawienie dziąseł i problemy z gromadzeniem się kamienia nazębnego wynikają przede wszystkim z zaniedbań w zakresie elementarnych zasad higieny jamy ustnej.

Ciężarna w żadnym przypadku nie powinna zaprzestawać czyszczenia zębów co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, albo po każdym większym posiłku. Jeśli obawia się, że jej dotychczasowa pasta do zębów może wywołać w organizmie zbyt wysokie stężenie fluoru, który w nadmiarze może być niebezpieczny dla niej i płodu, powinna zmienić ją na pastę Ajona, która nie zawiera w ogóle fluoru. To dobry wybór nie tylko na okres ciąży, ale i poza nią.
Pomimo ciąży ciężarna powinna regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, tym bardziej, że w ciąży należy jej się w pełni darmowe leczenie zachowawcze zębów.

Planowanie leczenia stomatologicznego a ciąża

Jeśli kobieta stara się o dziecko, jednym z elementów przygotowania zdrowotnego jest wizyta u dentysty. Stomatolog skontroluje stan zębów i wyleczy ubytki, co pozwoli na zapobieżenie wielu chorobom, które mogą się rozwinąć w czasie ciąży.

W przypadku, gdy kobieta udając się na wizytę u stomatologa jest już w ciąży, powinna poinformować o tym fakcie lekarza. Warto działać szybko, aby niepozorna dziurka w zębie nie stała się ogniskiem zapalnym wymagającym poważnego leczenia, co mogłoby być niewskazane, a nawet niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

W ciąży zmiany hormonalne wpływają na kondycję dziąseł, przez co stają się one rozpulchnione, obrzmiałe i zaczerwienione. Częściej też mogą krwawić. Zwiększa się ich podatność na działanie płytki nazębnej i bakterii, dlatego w ciąży częściej może dochodzić do stanów zapalnych dziąseł i infekcji.

Poza tym, zwłaszcza w I trymetrze ciąży zwiększone wymioty mogą powodować pojawienie się próchnicy na zębach ciężarnej, którą natychmiast trzeba leczyć.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*