Czy cierpisz na nadwrażliwość zębów?

Przy piciu zimnych napoi przeszywa cię niewyobrażalny ból? Odczuwasz przenikliwy ból podczas jedzenia słodkich posiłków, albo picia gorącej herbaty czy kawy? To może być sygnałem nadwrażliwości zębów. Sprawdź, czym ona jest, jak się objawia i jak ją się leczy. Podpowiemy również, jak nie dopuścić do powstania nadwrażliwości zębowej.

Czym jest to schorzenie?

Nadwrażliwość zębów definiowana jest jako dolegliwość powodująca odczuwanie bólu, spowodowana starciem powierzchni zęba lub tkanki otaczającej dziąsła. Ból nie jest odczuwalny zawsze przy nadwrażliwości zębowej, ale w kontakcie z jedzeniem lub piciem – zimnym, ciepłym, słodkim bądź kwaśnym, w zależności od tego, na jakie bodźce zęby człowieka są wrażliwe. Najczęściej z taką dolegliwością mamy do czynienia u osób dorosłych, w wieku od 25 do 30 lat. W tym okresie życia dolegliwości związane z nadwrażliwością zębową mogą się w zdecydowany sposób nasilić. Nadwrażliwy jeden ząb może powodować ból, który rozprzestrzeni się po całym łuku zębowym.

Kto cierpi na nadwrażliwość zębów?

Najczęściej na nadwrażliwość zębów cierpią osoby dorosłe, młode, częściej kobiety niż mężczyźni. Powodem, dla którego może pojawić się nadwrażliwość zębów i dziąseł jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Zbyt mocne wykonywanie ruchów poziomych podczas czyszczenia zębów może wywołać takie dolegliwości. Nadwrażliwość pojawia się także przy osłabieniu szkliwa i zębiny przy zastosowaniu niewłaściwych past, o dużych właściwościach ściernych lub przy nadużywaniu produktów wybielających.

Poleca się zastosowanie do codziennej higieny jamy ustnej pasty Ajona, która skutecznie usunie bakterie i resztki pokarmów z naszej jamy ustnej, ale nie spowoduje uszkodzenia zębów –w żadnym stopniu, co mogłoby przyczynić się do powstawania nadwrażliwości zębów. Pasta Ajona już w kilka chwil usuwa wszystkie bakterie z jamy ustnej, nie dopuszczając do powstawania stanów zapalnych, czy też próchnicy i chorób dziąseł.

Na nadwrażliwość zębów mogą cierpieć osoby mające kontakt z chlorowaną wodą, np. pływacy. Zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami wpływa na niszczenie zębów poprzez ich ścieranie, co prowadzi do nadwrażliwości zębów i dolegliwości bólowych. Niedobór witamin i minerałów również się do tego przyczynia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*