Czy domowe sposoby wybielania zębów są skuteczne?

Zęby mogą odzyskać naturalny, biały kolor nawet wówczas, gdy pacjent przez wiele lat palił papierosy i pił kawę, co spowodowało powstanie mało estetycznych przebarwień. Możliwe jest to przy użyciu specjalistycznych technik wybielających, stosowanych w gabinetach dentystycznych. Stomatolog oceni, jakie zniszczenia w szkliwie poczyniły używki i w jakim stopniu zęby mogą zostać wybielone. Wiele osób niestety nie decyduje się na wybielanie zębów, ponieważ zabieg ten może być bardzo kosztowny. W Internecie można jednak przeczytać o wielu różnych, domowych metodach wybielania zębów. Jaka jest ich skuteczność?

Domowe sposoby

Rozjaśnić zęby możemy między innymi poprzez zastosowanie prawidłowej diety. Wystarczy na bieżąco jeść kruche warzywa i owoce, aby poprawić stan i wygląd uzębienia – jabłka, marchewki i inne. Takie owoce i warzywa powodują, że z powierzchni zębów usunięty zostaje osad. Na wygląd naszego uzębienia wpływa korzystnie spożywanie nabiału i wszelkich pokarmów bogatych w wapń, który jest budulcem kości. Dzięki nim nasze zęby będą mocne i zdrowe.

Jeśli chcemy wybielić zęby posiadające już przebarwienia możemy w tym celu zastosować sok z cytryny, sodę oczyszczoną czy ocet. Niestety, takie metody osłabiają znacznie szkliwo, więc nie należy ich nadużywać. Jeśli nasze zęby znajdują się już w nie najlepszym stanie, lepiej w ogóle nie próbować takich sposobów wybielania uzębienia.

Można bezpiecznie próbować usuwać przebarwienia za pomocą specjalnych, dentystycznych preparatów wybielających. Domowe sposoby wybielania zębów może i będą skuteczne, ale niektóre z nich mogą doprowadzić do znacznego zniszczenia zębów.

Najlepiej przeciwdziałać przebarwieniom

Oczywiście, najłatwiejszym sposobem na to, aby mieć białe zęby bez konieczności poddawania się specjalistycznym zabiegom wybielającym w gabinetach dentystycznych, będzie dbanie na bieżąco o swoje uzębienie. Należy szczotkować co najmniej 2 razy dziennie zęby przy użyciu dobrej pasty, np. Ajona, miękką szczoteczką. Wówczas wszystkie zabrudzenia i resztki pokarmów zostaną usunięte z jamy ustnej, a wraz z nimi wszelkie chorobotwórcze bakterie. Nie ma sensu być zęby np. co godzinę, ponieważ w ten sposób zamiast zadbać o zdrowie i świetny wygląd naszych zębów, doprowadzimy do zniszczenia lub osłabienia szkliwa oraz do podrażnienia dziąseł.