Czy gaz rozweselający jest bezpieczny?

Strach przed bólem potrafi skutecznie zniechęcić do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Warto jednak pamiętać, że i na to są skuteczne sposoby takie jak np. najtańszy gaz – mowa oczywiście o gazie rozweselającym, który znajduje zastosowanie w medycynie już od dawna. Stomatolodzy nie mają obecnie problemu z tym, by kupić tani gaz dla firmy – wszystko z myślą o pacjentach, którym należy zapewnić odpowiednią wygodę.

Wizyta u dentysty źródłem stresu

Konieczność złożenia wizyty w gabinecie stomatologicznym to dla wielu osób źródło ogromnego stresu, leczenie zębów kojarzy się im głównie z nieznośnym bólem. Tymczasem wcale nie musi tak być – obecnie dentyści stosują różne rozwiązania mające na celu w jak największym stopniu zminimalizować u pacjentów przykre poczucie dyskomfortu. Szczególnego znaczenia nabiera to w stosunku do dzieci – jeśli bowiem ktoś zniechęci się do dentysty już w dzieciństwie, to jako dorosły człowiek będzie mieć poważne opory przed udaniem się nawet na profilaktyczny przegląd.

Na czym polega sedacja wziewna i jakie daje efekty?

Zabieg podawania gazu rozweselającego – czyli mieszaniny tlenu i podtlenku azotu – podczas leczenia stomatologicznego nosi nazwę sedacji wziewnej. Pacjentowi jest zakładana na nos specjalna maseczka, przez którą wdycha on gaz. Jaki jest tego efekt? Osoba siedząca na fotelu dentystycznym uspokaja się i staje się zobojętniała na otoczenie, rozluźniona, lecz zachowuje świadomość, co pozwala jej na wykonywanie poleceń lekarza. Nie odczuwa bólu zarówno przy podawaniu znieczulenia, jak i przy zabiegach.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Bardzo często pojawia się przy tej okazji pytanie o to czy sedacja jest bezpieczna? Odpowiedź brzmi – tak. Gaz rozweselający jest całkowicie usunięty z organizmu po mniej więcej 30 minutach. Trzeba jednakże mieć na uwadze przeciwwskazania do jego zastosowania – są to np. wszelakie niedrożności górnych dróg oddechowych, I trymestr ciąży, alkoholizm, choroby psychiczne etc. Na 2 godziny przed zabiegiem z wykorzystaniem gazu rozweselającego nie wolno przyjmować pokarmów oraz alkoholu. Nie jest też wskazane zakładanie obcisłych ubrań.