Pojęcia z zakresu stomatologii nie dla wszystkich będą jasne. Jakie na przykład różnice występują w pojęciach ubytek i próchnica? Czy są one tożsame? Wielu z nas będzie miało problemy ze zdefiniowaniem kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej. Wbrew pozorom, są to pojęcia określające dwa różne problemy stomatologiczne. Oba wymagają intensywnej higieny jamy ustnej, aby nie dopuścić do powstania stanów zapalnych i ubytków w zębach.
Czym jest płytka nazębna?
Płytka nazębna jest powierzchnią narastającą na naszych zębach. Ma postać lepkie, bezbarwnego złogu bakterii. Cały czas pojawia się na zębach, a staje się świetną pożywką dla bakterii, jeśli pacjent nie dba o zachowanie elementarnych zasad higieny jamy ustnej. Wystarczy jednak myć zęby dwa razy dziennie pastą Ajona, aby skutecznie walczyć z odrastającą płytką nazębną. Oprócz czyszczenia zębów pastą Ajona, warto codziennie stosować nici dentystyczne, aby zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej w przestrzeni pomiędzy zębami.
Złogi tworzące płytkę nazębną pojawiają się w wyniku połączenia śliny, resztek pokarmów i płynów. Płytka nazębna powstaje na granicy zębów i dziąseł oraz na samych zębach. Płytka ta powoduje powstawanie licznych przebarwień na zębach oraz może prowadzić do powstania chorób dziąseł. Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga zwalczania na bieżąco płytki nazębnej. Jeśli tego nie zrobimy, dojdzie do ubytku tkanki budującej ząb oraz osłabienia zębów.
Kamień nazębny – czyli co?
Kamień nazębny jest złogiem w postaci kruchej, odkładający się na zębach. Może powodować przebarwienia zębów o powstawanie nieestetycznych plam. Kamień złożony jest z kryształów odkładających się na powierzchni zębów, utworzonych z wapnia i fosforanu. Kryształy fosforanu szybko twardnieją w obrębie płytki nazębnej i tak pojawia się kamień nazębny. Kamień nazębny przylega ściśle do zębów i może być usunięty tylko przez dentystę, choć codzienne szczotkowanie zębów na pewno zmniejszy skalę jego odkładania się na naszych zębach. Higiena jamy ustnej, co potwierdzają dentyści, zapobiega skutecznie powstawaniu kamienia nazębnego.
Dodaj komentarz