Czy karmienie piersią i ciąża niszczą zęby?

pregnant-1088240_640Ciąża i karmienie piersią niemowlęcia to okresy, w których organizm kobiety musi podołać znacznym obciążenia. W czasie 9 miesięcy ciąży zmienia się całkowicie gospodarka hormonalna kobiety, a po urodzeniu dziecka nadal hormony szaleją w jej organizmie, ponieważ muszą przygotować młodą mamę na trudy karmienia piersią oraz obkurczanie się macicy po porodzie. Czy to wszystko prowadzi do niszczenia zębów?

Zęby w czasie ciąży

Okres ciąży nie zwalnia bynajmniej kobiet z dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Podobnie jak każda inna osoba, ciężarna powinna co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, szczotkować całą jamę ustną. Jeśli obawia się zbyt wysokiego poziomu fluoru w organizmie, który mógłby wpłynąć negatywnie na jej nienarodzone dziecko, może skorzystać z past niezawierających tego pierwiastka. Dobrym wyborem dla wszystkich kobiet w ciąży będzie pasta Ajona, bez fluoru, która skutecznie czyści i chroni zęby przed próchnicą. W krótkim czasie usuwa wszystkie potencjalnie chorobotwórcze bakterie występujące w jamie ustnej człowieka.

W rzeczy samej, ciężarne nawet bardziej powinny przyłożyć się do higieny jamy ustnej niż kobiety, które nie noszą pod sercem dziecka, ponieważ w czasie ciąży z uwagi na zmiany hormonalne kobieta jest bardziej narażona na występowanie zapalenia ciąży.

Karmienie piersią a kondycja zębów

W wielu przypadkach słyszy się, że długotrwałe karmienie piersią prowadzi do niszczenia zębów u młodej matki. Po części jest to prawda, ponieważ zarówno w trakcie ciąży, jak i karmienia piersią, zęby matki bardziej niż zwykle są narażone na powstawanie próchnicy. Ma to związek z tym, że dziecko pijąc mleko naturalne, z piersi mamy, wyciąga z jej organizmu witaminy i mikroelementy, w tym wapń. Dlatego zęby młodych matek są bardziej podatne na psucie się niż u innych kobiet czy mężczyzn.

Najlepiej w okresie karmienia uzupełniać niedobory wapnia, prowadząc zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Najlepiej unikać jedzenia słodyczy i kwaśnych rzeczy, co również nie jest w pełni korzystne dla zdrowia dziecka karmionego naturalnie. Dzięki dbaniu o higienę jamy ustnej na co dzień nawet ponad roczne karmienie piersią nie spowoduje, że zęby młodej mamy będą szybciej niszczeć.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*