Czy karmienie piersią i ciąża niszczą zęby?

pregnant-1088240_640Ciąża i karmienie piersią niemowlęcia to okresy, w których organizm kobiety musi podołać znacznym obciążenia. W czasie 9 miesięcy ciąży zmienia się całkowicie gospodarka hormonalna kobiety, a po urodzeniu dziecka nadal hormony szaleją w jej organizmie, ponieważ muszą przygotować młodą mamę na trudy karmienia piersią oraz obkurczanie się macicy po porodzie. Czy to wszystko prowadzi do niszczenia zębów?

Zęby w czasie ciąży

Okres ciąży nie zwalnia bynajmniej kobiet z dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Podobnie jak każda inna osoba, ciężarna powinna co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, szczotkować całą jamę ustną. Jeśli obawia się zbyt wysokiego poziomu fluoru w organizmie, który mógłby wpłynąć negatywnie na jej nienarodzone dziecko, może skorzystać z past niezawierających tego pierwiastka. Dobrym wyborem dla wszystkich kobiet w ciąży będzie pasta Ajona, bez fluoru, która skutecznie czyści i chroni zęby przed próchnicą. W krótkim czasie usuwa wszystkie potencjalnie chorobotwórcze bakterie występujące w jamie ustnej człowieka.

W rzeczy samej, ciężarne nawet bardziej powinny przyłożyć się do higieny jamy ustnej niż kobiety, które nie noszą pod sercem dziecka, ponieważ w czasie ciąży z uwagi na zmiany hormonalne kobieta jest bardziej narażona na występowanie zapalenia ciąży.

Karmienie piersią a kondycja zębów

W wielu przypadkach słyszy się, że długotrwałe karmienie piersią prowadzi do niszczenia zębów u młodej matki. Po części jest to prawda, ponieważ zarówno w trakcie ciąży, jak i karmienia piersią, zęby matki bardziej niż zwykle są narażone na powstawanie próchnicy. Ma to związek z tym, że dziecko pijąc mleko naturalne, z piersi mamy, wyciąga z jej organizmu witaminy i mikroelementy, w tym wapń. Dlatego zęby młodych matek są bardziej podatne na psucie się niż u innych kobiet czy mężczyzn.

Najlepiej w okresie karmienia uzupełniać niedobory wapnia, prowadząc zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Najlepiej unikać jedzenia słodyczy i kwaśnych rzeczy, co również nie jest w pełni korzystne dla zdrowia dziecka karmionego naturalnie. Dzięki dbaniu o higienę jamy ustnej na co dzień nawet ponad roczne karmienie piersią nie spowoduje, że zęby młodej mamy będą szybciej niszczeć.