Czy lakowanie zębów jest koniecznością?

Baby_teeth_in_human_infantNasze dzieci mają popsute zęby i to rodzice są winni takiej kondycji ich uzębienia. Od najmłodszych lat dzieci muszą być uczone tego, że należy solidnie czyścić zęby co najmniej dwukrotnie – rano i wieczorem, każdego dnia. Czyszczenie jamy ustnej powinno być obowiązkowym nawykiem w codziennej higienie. Do tego celu dzieci mogą wykorzystywać dobrych past, takich jak Ajona. Nie zawiera ona fluoru, dlatego nie ma ryzyka wystąpienia nadmiaru tego pierwiastka w organizmie. Niestety, nie wszystkie dzieci mają zdrowe zęby mleczne i wymagają lakowania. Na czym to polega i czy rzeczywiście jest to konieczne?

Statystyki

Szacuje się, że w Polsce 9 na 10 dzieci ma próchnicę. Sytuacji nie poprawia fakt, że zęby mleczne mają bruzdy, które ułatwiają namnażanie się bakterii i powstawanie ubytków. Dziecko nie potrafi również dobrze umyć ząbków i usunąć pozostałości pokarmów, stanowiących pożywkę dla bakterii. Próchnica atakuje cienkie szkliwo zębów, przez co zęby psują się. Uszczelnianie bruzd w zębach pozwala uniknąć takich sytuacji. W roli uszczelniacza występuje przy tym lak dentystyczny.

Czym jest lakowanie?

Lakowanie zębów jest elementem profilaktyki u dzieci przeciwko próchnicy zębów bocznych. Uszczelniane są w ten sposób bruzdy, które izoluje się od negatywnego wpływu czynników zewnętrznych mogących wywołać próchnicę.
Lakowanie przeprowadza się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych u dzieci. Podlegają mu nie tylko zęby mleczne, ale i zęby stałe. Zabieg jest bezbolesny, dlatego z powodzeniem można go wykonać u małych dzieci, nawet 2-3 letnich. Trwa krótko i jest skuteczny w przeciwdziałaniu rozwojowi próchnicy. Mleczne zęby szczególnie narażone są na ubytki, a próchnica szybciej w nich postępuje niż w zębach stałych, dlatego zabieg lakowania wydaje się być koniecznością dla ustrzeżenia dziecka przed próchnicą i dolegliwościami bólowymi wywołanymi przez zęby. Pamiętajmy, że zęby mleczne, gdy są chore, bolą dokładnie tak samo jak stałe.

Najczęściej lakowanie zębów stałych prowadzone jest w wieku 5-8 lat, w momencie, kiedy zęby mleczne zastąpione są już zębami stałymi, a w szczęce są już pierwsze zęby trzonowe. Kontynuuje się takie zabiegi w wieku 10-13 lat, w miarę wyrzynania się kolejnych zębów bocznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*